6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Мислеа дека синчето има само температура додека не викна, мамо јас ослепев

  Наташа Дурлинг од Канада, на Фејсбук сподели фотографии од ужасот низ кој поминале таа и нејзиниот син, поради незаинтересираноста и негрижата на лекарите.

  Во четврток се појавиле првите симптоми, а до сабота наутро, момчето било многу слабо, имало црвени очи, висока температура и болки во мускулите. Наташа претходно многу се загрижила, особено поради фактот што Оливер до тој момент никогаш не бил болен. Тогаш се обратила на лекар за да се информира за што се работи.

  Тој и предложил да го донесе детето во болница, доколку за пет дена температурата не спадне. Во понеделникот, состојбата на детето се влишила, тој престанал да јаде и немал сила да стане од креветот. Лекарот констатирал вирусна инфекција!

  – И покрај високата температура, осипот, дехидратацијата и целокупната влошена состојба, ми рекоја да си одиме дома, со неколку лекови, со констатација дека ако состојбата се влоши, да се вратиме назад – вели Наташа.

  Следното утро, Оливер не можел да стане од кревет. Мислеше дека УМИРА! Температурата му беше висока, а усните отечени, почнале да му пукаат и крвават. Мајката, повторно го однела во болница, каде се посомневале во мали сипаници и повторно ги испратиле дома.

  – Во тој момент збеснав, инсистирав да му земат крв, да му дадат инфузија и детето да го прегледа искусен педијатар, вели Наташа. Кога се појавил педијатарот се ужаснал, веднаш наредил да му земат урина и да му дадат инфузија.

  -Додека уринираше, Оливер во паника почна да вика дека ослепел! Потоа само падна, притрча сестрата, и го однесе во ординацијата, додава Наташа. Заклучиле дака Оливер боледува од “Кавасаки” синдром, кој се манифестира со воспаление на крвните садови и се случува најчесто кај деца помлади од 5 години.

  Симптомите се температура, осип, отечени лимфни јазли, уста, јазик, стапала и раце, како и црвенило во очите. Оваа состојба најчесто не остава последици, но ако не се реагира навреме, може да се оштети срцето.

  Сега веќе ја имаа вистинската дијагноза, почнаа да го лекуваат и веќе следното утро, осипот се повлече, а Оливер се чувствуваше многу подобро. Сакале веднаш да ги пуштат дома, но Наташа побарала дополнителни прегледи, при кои се утврдило дека Оливер навистина боледува и од мали сипаници.

  Сега е добар, се опоравува, а Наташа целата приказна ја сподели на Фејсбук. Таа потенцира дека Оливер е можеби меѓу ретките случаи кај кој во исто време се дијагностицирани две слични заболувања.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.