6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  МЗТ стартуваше со подготoвките

  Со четворица од досега потпишаните странци, без тројцата македонски репрезентативци и со играчи од младинскиот погон,  МЗТ Скопје Аеродром ги почна подготовките за новата сезона, во која ќе настапува во Еврокупот, АБА-лигата и во двете домашни натпреварувања и која се совпаѓа со 50-годишниот јубилеј од формирањето на клубот.

  mzt

  Новиот тренер Емил Рајковиќ и неговиот асистент Александар Јончевски на првиот тренинг на располагање ги имаа српските интернационалци Урош Лучиќ и Ѓорѓе Дреновац, Хрватот Јуре Лалиќ и Американецот Џош Скот, како и Лука Петровски, Андреј Цветковски и Михајло Арсоски, кој и сезонава ќе биде позајмен на тимот на АВ Охрид.

  На паркетот во салата „Јане Сандански“ беа и талентираните Бојан Јовановски, Стефан Донаковски, Леонид Тодоровски, Петар Прентовиќ, Мартин Милески и Дарко Порјазов од младинската школа на клубот, кои добија шанса да научат нешто ново од поискусните, но и да покажат дека заслужиле шанса да работат со првиот состав на МЗТ Скопје.

  Шарлон Клоф има обврски кон репрезентацијата на Холандија и ќе се приклучи до завршувањето на квалификацискиот циклус за пласман на ЕП 2017 исто како и членовите на селекцијата на Македонија – Марко Симоновски, Љубомир Младеновски и Адем Мекиќ. Доаѓањето на Американецот со македонски пасош, Џеремаја Мејси, се очекува до крајот на неделата.

  Според планираното, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром првиот дел од подготовките ќе го одработат во матичната сала, под будното око и на полскиот стручњак за кондициска подготовка, Бартош Бибрович. Тој е поранешен соработник на Рајковиќ во таборот на Сласк Вроцлав, а беше и во комбинација за работа во стручниот штаб на репрезентацијата на Македонија во пресрет на ланското ЕП во Загреб.

  Планирани се шест-седум пријателски натпревари, а засега официјално е потврден само настапот на меморијалниот турнир „Мирза Делибашиќ“, на кој ќе учествуваат уште и домаќинот Босна Ројал, Цедевита и Будуќност, а каде што „металците“ ќе одиграат две средби.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.