6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  МЗТ го „освои“ Ловќен!

  МЗТ Скопје Аеродром стигна до убедлива 67:85 (16:22, 19:16, 13:24, 19:23) победа на гостувањето кај Ловќен во 15. коло од АБА2-лигата за победнички старт на новата година и враќање на победите и борбата за пласман во плеј-офот за влез во АБА лигата.

  Ова е 10. победа на „металците“ во втората лига од регионалното натпреварување и доаѓа по два порази, и сега МЗТ останува на второто место во лигата со големи шанси за плеј-оф.

  Победата беше обезбедена на почетокот на второто полувреме, откако момците на тренерот Ѓорѓи Кочов доминираа во третата четвртина која ја добија 24:13. Најдобар стрелец за МЗТ беше Андрија Бојиќ со 24 поени, додека новото засилување Предраг Самарџиски имаше 9 минути игра и 4 поени. За домаќините Алекса Поповиќ даде 17 поени.

  Фото: АБА лига

  THE END: @kkmztskopje grab a huge away win against @KkLovcen. #ABALiga2 pic.twitter.com/52hZXoeN0V

  — ABA Liga 2 (@ABA_League2) January 9, 2019

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.