6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Луѓето се оставени да умрат бидејќи здравјето е трговија

  Компаниите треба да заработат пари. Ова е нивната цел на создавање. Случајно и не и болниците се трговци. Неуспешно!

  Како се тргува со животот? Како да се направи профит за операција на болно дете, како да се формулира профитот од спасување на родилка или млад човек повреден во сообраќајна несреќа.

  Секој ден, лекарите кои полагаат заклетва на Хипократ дека ќе спасат животи мора прво да седнат и да ги пресметаат приходите и трошоците за живот… ..ако трошоците ги надминуваат приходите на клиничкиот пат, дали да го насочат човекот на друго место, ништо што едвај го задржува неговиот живот во забите! А системот не им простува на милосрдните. Секоја НЕЛЕГАЛНА укажана медицинска помош води до банкрот, а истите лекари остануваат без работа. Причина за многу тажни мисли… да спасиш живот или да си ја спасиш платата и работата? И се заколнуваат!

  Фондот за здравствено осигурување и инспекторатот, ги делат парите, почнувајќи од самите себе – службени автомобили, клима уреди, згради, возачи, што и да остане – за болните. Ако остане….

  Кога бев дете, на паѓање од врвот на една планина наесен паднав и ги исчашив ногата и скинав тетивата. Во најблиското селото, каде што престојувавме, имаше болничар и медицинска сестра. Се грижеа, помагаа, имаше секакви лекови, лекови против болки, завои. Брзата помош пристигнала еден час подоцна. Пред една година соседот беше повреден во тешка сообраќајна несреќа, а соседите повикаа брза помош – во центарот на главниот град. Дојде за час и половина, бидејќи случајот не беше итен, можеше да почекаш. Додека девојката врескаше, а ние се прашувавме што да правиме. Замислувам да беше во тоа село, не смее никаде во селата да има здравствена служба.

  Луѓето се оставени да умираат и да страдаат, затоа што ЗДРАВЈЕТО Е ТРГОВИЈА! КОЈ НЕМА ПАРИ – УМИРА!

  И најдобрите и благородни лекари се казнети за нивното сочувство што ги лекуваат неосигурените, што оставиле невенчана баба долго време во болница наместо да ја исфрлат на улица, затоа што помогнале во случај кој не паѓа на клинички пат. .

  А болницата во еден момент нема пари за даноци, такси, лекови, струја, вода – сепак е трговец, сигурно има заработено пари за да си ги плати сметките. Здравјето не е важно, парите се важни за државата!

  Како општински правник, многупати сум присуствувал на општи собири на болниците. Одборите (Управните одбори) избираа луѓе кои немаат врска со медицината, па дури и куќната помошничка. Кои ништо не разбираат. Ама тие се НАШ НАРОД – ОД ВЛАДЕАЧКАТА ПАРТИЈА! Со една мисија – да наметнат изведувачи на јавни набавки, да проценат каков имот можат да продадат, што да приватизираат…

  Големото злосторство на транзицијата. Колку болни луѓе беа убиени од невнимание и дрска трговија со нивните животи. Патем, владетелите наскоро ја одредуваат цената на човечкиот живот, ајде да знаеме…

  Писмо од наш читател.

  ****
  Нашиот тим нема ресурси да ги потврди информациите што стигнуваат до уредниците и не ја гарантира нивната веродостојност, поради што на крајот од секоја статија е наведен нејзиниот извор, освен ако не е авторски. Можно е секоја статија да не е 100% вистинита, а секоја сличност со вистински луѓе и настани е случајна. Доколку имате проблем со статија и мислите дека тоа влијае на вас, можете да не контактирате на нашата Фејсбук страница и да објасните. Тимот е подготвен да помогне во секоја ситуација и да разговара со вас за сè што ви треба.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.