6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Луси за малку ќе го убиеше својот 11-дневен син со смртоносен бакнеж што секоја мајка му го дава на своето дете!

  Секој нов родител и секој што ќе види новороденче, инстинктивно сака да се допира, гушка и бакнува. Да, но испадна фатално. Доказ за тоа е шокантната приказна за 11-дневниот Оливер Милер, кој за малку ќе го убиеше неговата мајка Луси без таа воопшто да сфати.

  Новороденчето за малку ќе го загубило животот поради таканаречениот „бакнеж на смртта“.

  Луси (23) го роди малиот Оливер на 3 август. Се било во ред, па нејзиниот 25-годишен сопруг ја однел сопругата во домот на нивното дете за тие да уживаат во среќните моменти со новиот член на семејството.

  Меѓутоа, неколку дена подоцна, родителите откриле дека нивното бебе не изгледа добро. „Првично мислевме дека е од исхраната, па ја променивме. Истиот ден забележав пеги на грбот – не обрнав внимание. Денови подоцна видов нешто слично на неговиот стомак, а тој почна да се однесува како да има вирус – одбиваше да јаде или пие течности“, се присетува Луси, која како и нејзиниот сопруг постојано го гушкала и бакнувала малиот Оливер.

  Решиле да го однесат во Одделот за итни случаи во Хал, Источен Јорк. Лекарите веднаш му направиле целосен преглед. „Тоа може да се случи. Точно осмиот ден дознале дека има прв степен на херпес симплекс. Лекарите рекоа дека виновникот е таканаречениот „бакнеж на смртта“, се присети преплашената мајка.

  Лекарите објасниле дека тоа се случило кога лице кое имало рана на устата предизвикана од херпес допрело или бакнувало мало дете кое сè уште немало добар имунолошки систем.

  „Бевме шокирани. Немавме поим каде може да е заразен додека не се сетив дека имав херпес непосредно пред раѓањето. Многу мала афтена рана, која за малку ќе го убиеше моето дете“, рече Луси низ солзи.

  За среќа, лекарите му направиле трансфузија на крв на Оливер, му подготвиле сериозен план за лекување и по 21 ден бил отпуштен од болница без опасност по животот. За тоа време постојано го тестирале за сепса и други вируси, бидејќи морал да се увери дека херпесот не му се проширил на мозокот, што може да предизвика менингитис. Малото момче ќе мора да пие и антибиотици во следните шест месеци за да се бори со подмолниот вирус.

  Луси и Џез решија да ја раскажат страшната приказна на Оливер за да ги заштитат сите родители на новороденчиња, но и да ги предупредат луѓето кои имаат навика да бакнуваат и допираат туѓи бебиња: „Бидете внимателни. Тоа може да биде едноставна рана од устата или телото за вас, но може да биде фатална за малите бебиња. Не ги бакнувајте и не допирајте ги неселективно.

  Луси и нејзиниот 25-годишен партнер Џез Милер ја споделуваат приказната на Оливер во обид да ја подигнат свеста за опасностите од бакнувањето деца ако имате студена болка. Лекарите исто така предупредуваат дека вирусот на херпес може лесно да се пренесе на бебињата и малите деца преку нешто едноставно како бакнување и допирање и може да биде фатално.

  Херпесот е честа инфекција предизвикана од вирусот на херпес симплекс кој предизвикува болни плускавци на устата или гениталиите кои се пренесуваат преку сексуален контакт. Ова е хронична долгорочна состојба која може да се активира во секое време без да се сомневате – таа е таму во вашето тело, без разлика дали е надворешно или не. Затоа бидете внимателни. / Ko4

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.