6 C
Skopje
сабота, октомври 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам исклучиво со воз, а низ градот со велосипед, добро го исчистив. Купив нови навлаки за седиштата и го средив да изгледа како ново.

  Жената и децата купија многу маици, фустани, панталони и уште некои ситници кои се на распродажба. Заедно со ќерка ми, ги фрливме пластичните кеси, а купените работи фино ги спакувавме во некои украсни и ги отстранивме цените, за да не се гледа колку сме платиле. Ја земавме целата годишна заштеда, жената малку отиде и во минус на картичката, па пред две недели отидовме во татковината, за да се одмориме, а потоа и да се вратиме со празни џебови.

  Вака својата приказна за „Ал Џезеира“ ја започна еден сарајлија кој се одлучил да ги сподели неволјите кои повеќето припадници на дијаспората на БиХ ги доживуваат кога ќе се вратат дома.

  – Секој месец испраќаме пари во Босна, бидејќи половина од роднините се невработени, а и тие што работат или примаат пензија, исто како и да немаат пари. Тие во нас гледаат некои магионичари и јас таа слика не смеам да им ја расипам. Некогаш ќе се обидев да има кажам како тешко работам, но овие моиве како да се глуви, никогаш не ме слушаат. Тие мислат дека мене таму во туѓина печени кокошки ми паѓаат од небото. Не сакам да се расправам со никој, но малку сум уморен од се во ова, од тоа што станав банкомат од кој се извлекуваат само пари – изјави тој.

  Наведе како еден негов сонародник, кој исто така работи во странство, пред доаѓањето на годишен одмор во Босна подигнува мали кредити, за да може да биде тоа што го очекуваат од него роднините и да може да ги засити апетитите на поблиските и подалечните роднини. Годишно дијаспората на БиХ испраќа околу 1. 75 милијарди евра што е околу 30 отсто од БДП на оваа земја.

  – Не сакаат само додека им испраќаме пари, а инаку за нив сме идиоти. Ни се смеат зад грб. Не еднаш сум слушнал кога влегуваме во кафеана да речат: „Уууу еве ви ја дијаспората, видете како се облекле!“ Некогаш стануваат и си одат а некогаш остануваат и гласно коментираат за нашиот акцент, кога ќе нафрлиме некој странски збор – се жали Аднан М. по потекло од Зворник, кој после последната лоша епизода од „одморот во татковината“ се одлучил да не доаѓа барем некое време.

  Latest Posts

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.