6 C
Skopje
четврток, февруари 9, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  Еве што може да се случи со вашето тело откако случајно ќе проголтате чепкалка за заби (ВИДЕО)

  Јутјуб каналот Brew, кој ги разградува медицинските прашања преку анимирани, раскажани видеа, неодамна објави видео во кое објаснува што точно се случува кога ќе голтнете чепкалка за заби. И да бидеме искрени, може да биде некако застрашувачки.

  На видеото, нараторот ја пренесува приказната за 33-годишен маж кој страдал од болки во стомакот два месеци. По одењето на лекар, во телото на мажот е откриена чепкалка за заби. Остриот, дрвен предмет всушност го прободел низ цревата , што довело до болка и воспаление. Но, откако се отстранила со операција, пациентот закрепнал целосно.

   Ова е вистински документиран случај во медицинско списание, што е веројатно доволно за да ве натера да престанете да џвакате парче дрво.

  Има уште неколку вакви случаи каде луѓе проголтале чепкалка за заби.

  На пример, 45-годишна жена случајно проголтала чепкалка за заби и си го прободела грлото, што довело до болка, треска, повраќање и низок крвен притисок. Чепкалката на крајот била пронајдена во нејзиниот црн дроб – опкружена со апсцес исполнет со гној. Проголтаната чепкалка за заби дури и ја затрула крвта, при што бактериите се прошириле низ нејзиното тело преку нејзиниот крвоток. Но, повторно, откако чепкалката била отстранета и жената била третирана со антибиотици, таа закрепнала целосно.

  Видеото објаснува дека ризикот од голтање на предмети како чепкалки за заби е поголем кај оние кои немаат заби, кај оние кои страдаат од злоупотреба на алкохол или кај оние кои многу користат чепкалки за заби.
  Иако повеќето голтања на страни предмети поминуваат сами по себе, видеото објаснува дека овие случаи можат да бидат многу опасни кога ќе се појават компликации. Тоа е затоа што тие компликации можат да вклучуваат опасна по живот сепса и други сериозни инфекции и перфорации.

  Според видеото, тоа било случај со 18-годишен професионален спортист кој проголтал чепкалка за заби. Објектот, за жал, отворил дупка во дебелото црево, поради што бактериите ја заразиле неговата крв. Чепкалката прободела и артерија, што довело до крварење опасно по живот, кое барало итна операција.

  Иако човекот не умрел од инцидентот, имало голем ризик од тоа – и сето тоа поради една мала чепкалка за заби.

  Во видеото се препорачува веднаш да се оди на ИТНА ПОМОШ ако сте проголтале чепкалка за заби или друг сличен нејасен остар предмет.

  ВИДЕО:

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.