6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу често се создаваат и се распаѓаат држави. Која од сегашните земји може да исчезне во следните 20 години?

  9. Северна Кореја

  Ова е земја пустиник – земја која е отсечена од остатокот од светот и во која има недостиг од ресурси.

  Индустрискиот капитал е сериозно исцрпен, а воените трошоци исто така одзедоа значителни ресурси. 25% од населението, вклучувајќи 1 милион деца, имаат недостаток на храна. Растот на БДП по глава на жител е под 1%.

  8. Белгија

  Земјата е поделена многу години и е на работ на колапс. Проблемот е што двата дела на земјата де факто немаат ништо заедничко, дури ни на полето на културните и јазичните врски. Валонија се наоѓа на југ и таму се зборува француски. Фландрија е на север и нејзиното население користи холандски. Жителите на Валонија бараат независност и обединување со Франција, а оние од Фландрија сакаат да создадат независна држава

  7. Кина

  Нема да може да си ги реши проблемите поврзани со животната средина и загадувањето. Ова може да биде земјата со една од најсилните армии во светот, но тоа не може да компензира за едно од најлошите предвидувања на аналитичарите за Кина: во 2030 година нема да има вода за пиење, бидејќи ќе биде силно загадена. Половина од водата во големите градови се уште не е за пиење и покрај големите напори направени во последните 5 години за да се реши овој проблем, Кина е на работ на истребување.

  Да – и загадувањето на воздухот е многу лошо, но загадувањето на водата е уште поголем проблем. Кина веќе инвестираше 112 милијарди долари во модернизирање на својата водоводна мрежа, но тоа не е доволно.

  6. Ирак

  Во моментов нема крвава диктатура во земјата, но земјата продолжува да се распаѓа: Курдите доминираат на север, сунитите доминираат на запад, а шиитите доминираат на југ. Всушност, Курдистан е сè уште независна држава со своја влада и трговија со меѓународни партнери.

  5. Либија

  Таа е вештачка држава по добивањето на независноста од Италија во 1951 година и успеа да остане недопрена исклучиво под водство на Гадафи. Граѓанската војна во 2011 година доведе до распад на толку мали групи што многумина очекуваат официјален распад во следната деценија.

  Претходно, територијата на денешна Либија се состоеше од три независни региони – Триполитанија, Фетзан и Киренаика. Врските во племето беа толку силни што само владеењето на Гадафи ја промени ситуацијата. И штом го нема, земјата се враќа на она што беше порано.

  4. Исламска држава

  Во 2014 година, таа рапидно растеше во Ирак и Сирија, а ова е едно – во иднина оваа моќ ќе биде дестабилизирана. Никој не ги сака оние кои брзо доаѓаат на власт и затоа Исламска држава има толку многу непријатели ширум светот.

  Ако преживее, ќе мора да се бори или да склучи мир со Курдистан и Ирак, како и со Сирија. Дури и Иран и Саудиска Арабија се подготвени да се борат против тоа. Значи оваа земја има многу непријатели и затоа е осудена на пропаст во иднина.

  3. Велика Британија

  Загриженоста на кралицата Елизабета неодамна беше поврзана со распадот на Обединетото Кралство и фактот дека Движењето за независност на Шкотска добива на популарност.

  Во 2014 година, дури беше одржан референдум и Шкотска сè уште остана во рамките на ОК, но разликата меѓу оние кои гласаа за напуштање и оние кои го поддржаа нејзиното отцепување беше минимална. А тоа покажува дека приказната за независноста на Шкотска не е завршена.

  Покрај тоа, потрагата по независност добива на интензитет во Велс, што не е добра вест за Британија.

  2. САД

  Дали некој навистина верува дека Граѓанската војна доведе до обединување на северот и југот? Ако владата не работи на исправање на нерамнотежата што постои во земјата денес, повеќето од 50-те држави ќе сакаат да станат независни.

  Њу Орлеанс веќе поднесе петиција до Белата куќа да и дозволи на Луизијана да стане независна. Стотици илјади луѓе ја потпишаа петицијата. Алјаска и Тексас се меѓу првите држави што ги напуштија Соединетите држави. За нивно раздвојување беа собрани повеќе од 675.000 гласови.

  1. Малдиви

  Оваа земја ќе исчезне од лицето на Земјата, бидејќи едноставно ќе ја „измие“ океанот. Во 2008 година, претседателот на Малдивите ја разгледа опцијата да купи земјиште на друго место и да го пресели населението. Во моментов, 300.000 жители на островот ги инвестираат своите заштеди од туризмот во купување дом на друго место.

  Нивото на водата се очекува да се зголеми за 59 см.До 2100 година и тогаш Малдивите ќе бидат само 1,5 метар надморска височина.

  Не може прецизно да се каже колку држави ќе исчезнат во следните неколку децении. Но, не е важен нивниот број, туку причината поради која исчезнуваат од лицето на земјата.

  Latest Posts

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.