6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  БЕЗ ЦИГАРИ, СЕМАФОРИ И КРИМИНАЛ Ова е единствената земја во светот која има МИНИСТЕРСТВО ЗА СРЕЌА

  Кралството Бутан е будистичка монархија која се смета за една од најсреќните земји во светот. Зборуваме за земја во која само кралот има презиме, каде што сите го слават својот роденден во ист ден и каде мерилото за општествениот напредок не е бруто-домашниот производ, туку бруто националната среќа.

  Бутанците се една од најмладите нации во светот. Речиси една третина од населението е на возраст под 14 години, а просечната возраст во земјата е нешто под 23 години.

  Кралството Бутан е земја без излез на море лоцирана високо на Хималаите, помеѓу Кина и Индија. Бутанците ја нарекуваат својата земја Друк Јул, што во превод значи „Земја на змејот на громот“, што е претставено и на знамето на Бутан.

  Некои истражувачи го сметаат Бутан како инспирација за Шангри Ла, митска земја на среќни луѓе сместена високо на Хималаите. Доколку сеуште не сте го сретнале Бутан, по неколку детали ќе се заљубите во оваа земја.
  Бутан е единствената земја во светот која во својот устав има клаузула која обврзува дека во секое време шумската покривка е најмалку 70 отсто од вкупната територија. Моментално се на 80 проценти.

  Бутанците не слават родендени како нас, ниту пак се сеќаваат на датумот на раѓање. Во моментот кога ќе дојде Новата година, секој жител на земјата станува една година постар.

  Главен град на Бутан е Тимфу, град со околу 10.000 жители. Тој е единствениот главен град во светот, покрај Пјонгјанг, кој нема семафори , а сообраќајот го регулираат полицајци кои се стационирани во куќи богато украсени во традиционален стил.

  Во Тимфу има и кралска палата каде што царува кралот на Бутан, по потекло од семејството Вангчук. Сегашниот крал е Џигме Кесар Вангчук, еден од најмладите монарси во светот. Кога бил млад принц, го посетил тајландскиот крал во Бангкок. Откако се вратил дома, сфатил дека посетеноста на туристите во Бутан скокнала за 10.000 отсто, а посетителите биле главно млади Тајланѓанки заљубени во принцот.

  Освен што е крал на земјата, тој е и единствениот човек во Бутан кој има презиме. Ова е обратно од практиката во Јапонија, каде што царското семејство е единственото без презиме.
  Бутан е познат по своите будистички манастири. Едно од нив е Тигарското гнездо кое послужи како инспирација за филмот на Брус Ли „Во змејското гнездо“.
  Интересен е фактот дека ова е единствената земја во светот каде што е забранета продажбата на тутун.

  Една од најмладите популации во светот. Бутанците се една од најмладите нации во светот. Речиси една третина од населението е на возраст под 14 години, а просечната возраст во земјата е нешто под 23 години.
  Традицијата е една од работите за која многу се грижи во оваа земја. Еден таков обичај налага дека е задолжително да се одбие храната ако ви се понуди и да се каже „мешу мешу“, а потоа да се покрие устата со рацете.

  Секој што ќе го убие кранот со црн врат, кој исто така е загрозена птица за бутанскиот свет, се соочува со доживотен затвор. Всушност, ова ќе му се случи на секој што ќе убие кое било заштитено животно.
  Инцестот не е невообичаен во оваа земја и често се случува брат и сестра да се венчаат за да ја зачуваат чистотата на крвта. Бракот меѓу роднините е уште почест.

  Како што е познато, сите земји во светот го мерат својот напредок според бруто националниот приход, а Бутан го воведе концептот на бруто национална среќа. Бутанците се сметаат себеси за најсреќните луѓе на планетата.

  Сите Бутанци се обврзани со закон да носат традиционална облека од 14 век. Западните бутици не постојат во Бутан.

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.