6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Животот е чудо: Вреди да се живее

  Бев да купам кафе. Пред мене беше еден човек, малку згрбавен, околу 70-годишен или барем така изгледаше.

  Ја подаде раката полна со ситни пари и тивко рече: “Едно кафе.”

  Продавачката се уби броејќи ги: “Од жолтите немате ли? Освен тоа 2 парички од овие не ви стигнуваат. ”

  Човекот си ги прибира назад и тргна да си замине.

  “Нели ви е срам? – и вреснав на продавачката – Јас ќе го платам кафето “.

  Го поканив човекот на масичката, му го подадов кафето и седнав до него. Ми изгледаше многу  вознемирен. Тој ми се заблагодари и ги истури од раката парричките пред мене.

  Рече: “Земете ги. Господ нека ви дава здравје и секогаш да имате да давате! ”

  Сакав да му кажам дека и последните пари да ги имам – пак ќе ги дадам, но замолчев, кога ме погледнаа топлите негови очи и уште пред да прашам што и да било, тој почна да раскажува:

  “Клошар сум. Не ми е срам. Не сакав да ја излажам продавачката. Не бев преброил правилно. Не секогаш сум бил клошар. Бев пијанист. Многу патував. Имав сè. Имав пари. Никогаш не ми беше на мисла дека ќе остарам, дека мојот живот ќе се преврти. Настрадав при сообраќајка. Веќе не можев да свирам и животот ми тргна назад. Зедов пензија за болеста, па работев каде што можам. Семејство и деца немам. Сега сум со мала пензија. Таа никогаш за ништо не ми стигнува.

  Многу ги сакам животните и еден ден до една канта за ѓубре стоеше едно гладно куче. Не беше од соседството. Го погледнав, се зачудив што да му дадам. Пари немав да му купам храна. Без да се срамам почнав да барам низ кантата за ѓубре, да му побарам нешто за јадење. Најдов еден леб. Толку ми беше срам од луѓето, но погледот на гладен пес, во мене, ме освести. Го извадив лебот, зедов една кришка и му дадов. Почнав да му кршам, за да јаде. Паднаа неколку трошки на земјата и веднаш долетаа гладни гулаби. Почнав да ги хранам и нив. Одеднаш сфатив колку ми е убаво на срцето и колку сум среќен што сепак успеав да ги нахранам.

  Другото утро кучето седеше до кантата и гледаше кон мојата куќа. Но, јас бев подготвен. Носев леб потопен во манџа од дома. Нешто во моето срце се преврте. Почнав да ги забележувам сите гладни животни во соседството. Пред тоа ги игнорирав, без да размислувам. Решив дека нема ништо лошо да барам во кантите храна. Решив дека во името на животните не ме е срам. Така почнаа да ми минуваат деновите.

  Утрово излегував, да набавам храна од кантите и бев да ги хранам животните. Верниот чувар до корпата за ѓубре, оној првиот што го нахранив го земав кај мене дома. Тој ме научи дека животот не завршува со губењето на парите. Така станав клошар. Освен храна, собирам и весници, кутии и се што ќе најдам повредно. Единствена заработувачка ми е мојата мала пензија од која живееме јас и мојот верен другар”

  Насмевка го осветли неговото лице, насмевка искрена и топла, таква каква што не сум видела во ниеден богат човек. Очите ми се наполнија со солзи.

  “Вие штотуку ми предадовте лекција од животот, господине! Ви благодарам! Нека кафето е од мене за ваше здравје! “- реков.

  А тој одговори: “Благодарам што ме ислуша госпоѓо! Ви благодарам за кафето и знајте – Животот е чудо! Вреди да се живее! “

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.