6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Tри дена имал ЗАПЕК: Лекарите му откриле ШОКАНТЕН предмет во ЦРЕВАТА

  Лекарите откриле шокантен предмет заглавен во цревата на маж по три дена запек

  Иранец чија сопруга го однела во болница поради запек ја криел тајната на вистинската причина.

  Лекарите подоцна опишале како извадиле огромен туѓ предмет од неговиот ректум кој бил таму три дена.

  Сопругата го донела 50-годишниот неименуван маж во болница откако се загрижила за неговиот недостаток на апетит, болки во стомакот и запек. Тој немаше други загрижувачки симптоми и не беше болен.

  Но, по томографијата, шокантната вистина излезе на виделина. Таа покажа полно шише со вода од 250 ml заглавено во карлицата. Дното се заглави во ректумот, па дури и влезе во дебелото црево, додека горниот дел од шишето беше на околу 10 mm од отворот на анусот.

  Молчеше поради срамот, а само по среќа не си ги дупна цревата. после тоа бил однесен директно на операција.

  Откако мажот поминал пет дена на болничкото одделение, се уште немало знаци на внатрешно оштетување и бил отпуштен. Тој бил упатен на психијатриска клиника, како што пишува во „Клинички извештаи за случаи“, бидејќи е забележано дека има депресија.

  Експертите велат дека во повеќето случаи, туѓи предмети се вметнуваат во анусот за сексуално задоволство.
  Најчесто се опишуваат „пластични или стаклени шишиња, краставици, светилки, како и светилки, рачки со секири, метли, моркови, дрвени или гумени инструменти“.

  Во случај на туѓи предмети кои мора да се отстранат хируршки, повеќе од две третини од пациентите се мажи на возраст меѓу 30 и 40 години. Некои хирурзи сугерираат дека преваленцата се зголемува, се вели во весникот. „Пациентите може да се жалат на симптоми како што се двосмислена абдоминална болка, ректално крварење, болка, а понекогаш и запек.

  Одложувањето на третманот – обично поради срам – ја комплицира веќе опасната ситуација, велат лекарите. „Компликации како што се одложена перфорација или обилно ректално крварење може да се појават дури и по отстранувањето на предметот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.