6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Приказна која може да го промени вашиот живот

  Секогаш сме сметале дека успешен човек е оној кој има сон. Бидејќи патот кон врвот секогаш започнува од ниското и треба да имаш храброст, упорност и мотивацијата да стигнеш до крај, ти треба водилка… Без неа си осуден на пропаст!

  Денеска сакаме да споделиме со вас една приказна која може да ви го промени ставот кон тоа како да го живеете својот живот, на што да обраќате внимание, а на што не. И на крајот таа да ви го промени целиот живот на подобро! Зошто да не?

  Еве ја и неа …

  “Еднаш еден професор требало да одржи предавање на петнаесет директори на големи компании во Северна Америка, на тема:” Ефективното планирање на времето “.

  Тоа бил првиот од петте семинари, но и покрај тоа стариот професор не располагал со доволно часови за да ја објасни својата теза. Стоејќи пред елитната група, подготвена да напише се што експертот ќе им каже тој рекол: “Ќе направиме еден експеримент”.

  На масата која го одвојувала од неговите ученици, тој поставил 4 литарска тегла, потоа ја преполн до врвот со камења, големи колку тениски топчиња и прашал: “Теглата полна ли е?”.

  Сите одговориле: “Да”.

  Професорот почекал неколку секунди и повторно прашал: “Навистина?”. Потпирајќи се назад и извадил суд со ситни камчиња. Внимателно го истурил садот во теглата со камења и камчињата ја исполниле теглата продирајки се меѓу големите камењата. Стариот учител ги подигнал очите кон публиката и го поставил истото прашање: “Па, теглата полна ли е?”.

  Овој пат ученици, го виделе лукавство и почнале да истражуваат … Еден од нив претпоставил – “Веројатно-не”.

  Тогаш професорот извадил уште еден суд, кој бил со песок. Го истурил во тегла со камења и ситни камчиња и тој го пополнил празниот простор меѓу нив. И пак запрашал: “Теглата полна ли е?”.

  Сега без двоумење сите студенти извикале во еден глас: “Не!”.

  “Добро” – се насмевнал задоволно професорот и им налеал сад со вода до врвот на тегла. “Што е големата вистина, која ја разбравте од ова искуство?” – Ја прашал тој елитната група.

  Најхрабриот изјавил: “Кога мислиме дека денот ни е плоден и исполнет, секогаш можеме да додадеме и некоја друга средба или разговор, па да сме поефикасни во својата дејност”.

  “Не!” – Цврсто одговорил професорот. Потоа дополнил: “Искуството треба да се прифаќа како што ни следува. Ако прво не ги ставиме камењата, потоа нема да можеме да ги додадеме другите работи”.

  Настапило молчење. Професорот продолжил: “Кои се големите камења во вашиот живот? Здравјето?Семејството? Пријателите? Што најмногу ви се допаѓа? Која кауза браните? Што треба да дознаете? Ако не не ги одделите најнапред големите камењата кои се најважни за вас, може и да не успеете во животот. Ако приоритет ви се малите нешта како ситните камчиња и песокот, со нив ќе си го пополните живот и нема да имате доволно време за она што е навистина важно за вас. Значи не престанувајте да си го поставувате следното прашање – “Кои се големите камења во мојот живот и кои се моите приоритети…?”.

  Професорот погледнал во конфузните студентите им мавнал пријателски со раката и ја напуштил салата.

  Ех, пријатели наши, кои се вашите најголеми камења во животот?

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.