6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Eнергетските пијалоци се опасни за здравјето

  Енергетските пијалоци имаат низа негативни ефекти и опасности по здравјето, а магазинот „Frontiers in Public Health“ објави резултати од истражувањето за поврзаноста на здравствените ризици со зголемената потрошувачка на енергетски пијалоци.

  Научниците тврдат дека конзумацијата на енергетски пијалоци станува здравствен проблем на иднината.

  1. Ментално здравје
  Истражувањето открило дека тинејџерите кои пијат енергетски пијалоци имаат зголемен ризик од депресија, додека возрасните имаат повеќе проблеми со стресот и незадоволни се од квалитетот на сон.

  2. Оштетување на бубрезите
  Зголеменото количество на кофеин се поврзува со болестите на бубрезите, бидејќи може да предизвика зголемен крвен притисок. Кофеинот и тауринот ги влошуваат состојбите на хроничните болести на бубрезите. Се уште не е потврдено дали мали количини на таурин може да ги оштетат здравите бубрези.

  3. Дијабетес тип 2
  Енергетските пијалоци го зголемуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2, бидејќи поголемото конзумирање на кофеин ја намалува осетливоста на инсулин. Поголемиот број енергетски пијалоци содржат осум пати повеќе кофеин од кафето, а загрижува и количината на шеќер во нив. Просечниот енергетски пијалок содржи околу 54 грама шеќер, што е повеќ од препорачаниот дневен внес од 30 грама.

  4. Кардиоваскуларни проблеми
  Прекумерната конзумација на енергетски пијалоци може да предизвика сериозни срцеви проблеми. Големите количини на кофеин може да предизвикаат висок крвен притисок, зголемен број на отчукувања на срцето и срцева палаптација.

  5. Ерозија на забите
  Киселоста и големата количина на шеќер во овие пијалоци може да предизвика големи проблеми и во устата: со забите, забната шуплина и ерозија на забите.

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.