6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Eнергетските пијалоци се опасни за здравјето

  Енергетските пијалоци имаат низа негативни ефекти и опасности по здравјето, а магазинот „Frontiers in Public Health“ објави резултати од истражувањето за поврзаноста на здравствените ризици со зголемената потрошувачка на енергетски пијалоци.

  Научниците тврдат дека конзумацијата на енергетски пијалоци станува здравствен проблем на иднината.

  1. Ментално здравје
  Истражувањето открило дека тинејџерите кои пијат енергетски пијалоци имаат зголемен ризик од депресија, додека возрасните имаат повеќе проблеми со стресот и незадоволни се од квалитетот на сон.

  2. Оштетување на бубрезите
  Зголеменото количество на кофеин се поврзува со болестите на бубрезите, бидејќи може да предизвика зголемен крвен притисок. Кофеинот и тауринот ги влошуваат состојбите на хроничните болести на бубрезите. Се уште не е потврдено дали мали количини на таурин може да ги оштетат здравите бубрези.

  3. Дијабетес тип 2
  Енергетските пијалоци го зголемуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2, бидејќи поголемото конзумирање на кофеин ја намалува осетливоста на инсулин. Поголемиот број енергетски пијалоци содржат осум пати повеќе кофеин од кафето, а загрижува и количината на шеќер во нив. Просечниот енергетски пијалок содржи околу 54 грама шеќер, што е повеќ од препорачаниот дневен внес од 30 грама.

  4. Кардиоваскуларни проблеми
  Прекумерната конзумација на енергетски пијалоци може да предизвика сериозни срцеви проблеми. Големите количини на кофеин може да предизвикаат висок крвен притисок, зголемен број на отчукувања на срцето и срцева палаптација.

  5. Ерозија на забите
  Киселоста и големата количина на шеќер во овие пијалоци може да предизвика големи проблеми и во устата: со забите, забната шуплина и ерозија на забите.

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.