6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  7 дена пиев сок од кисели краставички: Резултатот е неверојатен, еве што ми се случуваше од ден во ден

  Редовно трчам на маратони, но единствена работа никогаш не ми била јасна зошто на маратонците им даваат да пијат сок од кисели краставички?

  Најверојатно затоа што сигурно има некое влијание на тренингот и вежбањето, но за што точно се работи?

  Бидејќи не верувала на зборовите за сите позитивни својства на сокот од краставички, една девојка одлучила да дознае за што точно се работи.

  Судејќи според експертите, сокот од киселите краставички е богат со антиоксиданти кои се борат против ракот, содржи витамини А и Е, добар е во релугирањето на дигестивниот систем и регулирање на нивото на шеќер во крвта.

  Затоа одлучив цела недела секој ден да пијам по една чаша сок од кисели краставички.

  Еве што се случува:

  Ден 1

  Обожавам да јадам краставици, но сепак бев исплашена со самата идеја да пијам сок од краставички.

  Ми беше потребно некое време да соберам храброст и да ја испијам првата чаша.

  Бев пријатно изненадена од вкусот – беше јак, но главно доминираше солта. Иако во себе има многу оцет, не беше премногу кисел.

  Ден 2

  Вториот ден ми се појавија менструални грчеви, па се надевав дека сокот ќе ми помогне.

  Така, до крајот на денот грчевите исчезнаа.

  Ден 3

  Ми стана веќе нормално да пијам сок од краставички. По работата отидов на тренинг – и бев спремна на грчеви. Бев сигурна дека утрото се ќе ме боли.

  Ден 4

  Бев сигурна дека мускулите ќе ме болат, но не ме болеа.

  Пријатно бев изненадена од тоа, благодарејќи на сокот од краставички.

  Ден 5

  И понатаму не чувствувам никакви последици од напорниот тренинг.

  Сокот веќе стана сосема нормален и составен дел од мојот ден.

  Ден 6

  И покрај тоа што моето момче мрази краставици, немаше проблем да ме бакне. Уште една предност на сокот од краставички. Уште една предност на сокот од краставички – не предизвикува ужасен здив иако има специфичен мирис.

  Ден 7

  Бев среќна што на мојот мал експеримент му дојде крај – не затоа што не уживав, туку затоа што повторно ќе јадам краставици како и сите нормални луѓе. Експериментот беше успешен.

  Резултати

  Не можам да кажам дали сокот од краставички ми го регулираше нивото на шеќер во крвта или ми помогна да ослабам, сигурна сум дека ми ги реши грчевите и лошите денови.

  Неговата најголема предност се однесува на вежбањето, и дефинитивно и во иднина ќе го пијам.

  Го препорачувам на сите мои пријатели. Проверено најдобар рецепт за кисели краставички!

  СОСТОЈКИ:

  3 кг корнишони
  1/2 л оцет
  1,5 л вода
  100 гр шеќер
  50 гр сол

  НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  Краставичките добро измијте ги па наредете ги во тегли, колку да може да се притиснат. Во тенџере  ставете вода, додајте оцет, шеќер, сол, зачини.

  Сè добро измешајте и налијте ги краставичките. Затворете со метални капаци. Ставете во студена рерна, па вклучете ја на 90 степени горната и долната рерна и тајмерот подесете го на 90 минути.
  Кога тајмерот ќе се исклучи оставете ги теглите да се изладат и потоа спакувајте ги со останатата зимница.

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.