6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  6-годишното девојче Елена, знаејќи дека ќе умре, напишала писма до семејството и ги сокрила низ целата куќа!

  Малото девојче по име Елена Дечепич имало само шест години кога лекарите и дијагностицирале неизлечив тумор на мозокот.

  Малата имала само неколку месеци, па решила да остави нешто позади себе си, за да ги израдува нејзините родители. За таа цел, детето напишало стотици белешки и ги сокрило низ целата куќа.

  Песните и емотивни признанија на девојчето имало во секој плакар во куќата, меѓу страниците на книгите, во куќата, на горните катови…

  Тоа бил период кога семејството се пресели од Синсинати, но сè уште не успеало да ги складираат сите работи.

  На листовите имало срцена и насмевки нацртано, а Елена напиша:
  „Те сакам, мамо, тато и Греј“ и „Жал ми е што сум болена“.

  Родителите на девојчето, Кит и Бпај, ги пронашле трагите на нивната ќерка во текот на неколку години. На девојчето и е дијагностициран петта стаза на болеста, за кој нема лек.

  Таткото тврди дека детето до последно не сфатило што му е. Малото девојче не се грижеше за себе, повеќе се грижеше како ќе живее нејзината помала сестра.

  Во чест на ќерките, тие создадоа добротворен фонд кој им помага на болните деца. Нема ништо повредно од животот на нашите деца. Грижете се за нив и грижете се за неа!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.