6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  3 знаци кои покажуваат дека нешто не е во ред со вашата менструација

  Тегобите кои ја придружуваат менструацијата со кои се бориме од месец во месец се  вообичаени за жените. 

  Меѓутоа, покрај вообичаените тешкотии можат да се јават проблеми кои укажуваат на сериозни проблеми кои никако не треба да се игнорираат. Тогаш треба да се обратите на гинеколог.

  Погледнете кои знаци укажуваат дека нешто не е во ред со вашата менструација.

  1. Зголемено крварење – Менувањето на тампони и влошки на секои 3-5 часа е нормално. Но доколку зачестеноста на менување се зголеми на еден час треба да посетите гинеколог. Во текот на менструацијата нормално е првите два дена да има зголемено крварење, но секако тоа не смее да ја надмине вообичаената количина. Зголемената физичка активност како и поголеми количества алкохол можат да предизвикаат зголемено крварење, но ако ги исклучивте овие можни причинители задолжително обратете се на гинеколог. Зголеменото крварење може да предизвика анемија, замор и недостаток на енергија.

  2. Прескокнување на менструацијата – Стрес, лоша исхрана, нагло губење на телесната тежина – ова се причинители кои може да предизвикаат поместување на циклусот за неколку дена. Ништо страшно. Меѓутоа доколку се случи менструацијата да изостане и неколку месеци задолжително треба да одите на преглед.

  Покрај бременоста, можна причина за тоа може да бидат и полицистични јајници – хормонски дисбаланс. Овој проблем може да доведе до зголемено опаѓање на косата и нагло дебелеење, но секако може да се реши. Само треба да се обратите кај вашиот гинеколог.

  3. Силни грчеви и болки – Се разбира, секоја жена се соочила со силни болки во долниот дел од стомакот и грчеви во текот на првите денови од менструацијата  – ништо што не може да се реши со лек против менструални болки. Меѓутоа, ако болките секој месец се такви да не можете нормално да функционирате – да станете од кревет, да одите на училиште, факултет или на работа тогаш можно е да имате ендометриоза.

  Ова се случува кога жлездите кои главно растат во матката се прошируваат на други региони како што се јајниците. Силните болки кои се повторуваат од месец во месец не треба да се игнорираат бидејќи можат да предизвикаат сериозни проблеми. Обратете се кај гинеколог.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.