6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Она што сте го направиле, ќе ви се врати: Доброто секогаш го наоѓа својот пат!

  Ова е приказна која нема да ве остави рамнодушни.

  На почетокот на дваесетиот век, еден селанец се враќал од нива. Поминувајќи покрај мочуриштето, одненадеж слушнал крици и молење за помош. Селанецот истрчал и здогледал момче кое беспомошно се борело да преживее во мочуриштето. Човекот нашол некоја гранка и му помогнал на момчето да излезе на суво. Момчето сѐ уште треперело кога излегло надвор.

  „Дојди кај мене дома. Мора да се смириш и да се загрееш“, рекол селанецот.

  „Не можам, татко ми ме чека. Веројатно е многу загрижен“, рекло момчето и истрчало.

  Следното утро селанецот видел два чистокрвни коњи како приоѓаат до неговата куќа. Еден дотеран господин излегол од кочијата:

  „Дали сте вие човекот кој го спаси мојот син?“

  „Да, јас сум“, одговорил селанецот.

  „Колку ти должам?“

  „Не ме навредувајте, господине. Ништо не ми должите. Го направив она што секој нормален човек би го направил!“

  „Не, не можам да те оставам така, бидејќи тоа е сепак мојот син. Кажи ми бргу кој износ го бараш!“

  „Не сакам повеќе да зборувам за тоа – збогум!“, се свртел селанецот и си отишол. А тогаш неговиот син истрчал од куќата.

  „Дали е ова твојот син?“ прашал гостинот.

  „Да“, гордо одговорил селанецот, галејќи го своето дете по глава.

  „Ајде да направиме вака: ќе го однесам твојот син со себе во град и ќе го платам неговото образование. Ако е племенит како неговиот татко, тогаш ни ти ни јас нема да зажалиме за своите одлуки.“

  Поминале неколку години. Синот на селанецот завршил средно училиште, потоа медицински универзитет, а набргу неговото име станало и светски познато.

  Тоа момче се викало Александар Флеминг – човекот заслужен за пеницилинот.

  Пред војната, синот на господинот влегол во една лондонска клиника со најтежок облик на воспаление на белите дробови. Што мислите, што му го спасило животот овој пат? Да, пеницилинот кој го откри Александар Флеминг.

  Името на господинот кој го платил образованието на Флеминг е Рандолф Черчил. Неговиот син бил Винсент Черчил, кој подоцна станал премиер на Англија.

  Можеби токму на ова мислел Винсент Черчил кога рекол: „Она што сте го направиле ќе ви се врати!“

  Извор: SemeSinapovo.mk

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.