6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Еве што се случува со вашето лице доколку еден месец не пиете кафе

  Новинарка од сајтот Byrdie.com поради проблеми со кожата престанала да пие кафе три недели, а резултатите биле неверојатни. Ви го пренесуваме нејзиното искуство.

  Ако барем еднаш сте биле кај дерматолог, сигурна сум дека ви препорачал да пиете помалку кафе или во целост да престанете.

  Дерматологот повеќе пати ме советуваше да го направам тоа, но не бев подготвена да се одречам од мојата кофеинска зависност. Но, од чиста љубопитност одлучив да не пијам кафе три недели, а во продолжение ќе ви раскажам до какви неверојатни резултати дојдов.

  Сигурно барем сто пати сте слушнале некој како тврди дека одрекнување од некои намирници допринело за подобар изглед на неговата кожа. Многу често станува збор за шеќер, млечни производи, пченично брашно или кафе.

  Неброени пати од дерматологот сум чула дека одрекувањето од кафе ќе допринесе за подобар изглед на мојата кожа, па затоа одлучив да се откажам од мојот утрински ритуал на неколку недели.

  Па, зошто кафето е „виновникот”? Накратко, научно објаснето: кафето има многу киселини.

  Големите дози на кисел кофеин во комбинација со вашите хормони, особено хормоните за стрес, влијаат врз зголемената мрснотија на вашата кожа. Пред се’, кафето е диуретик и поттикнува мокрење, па така предизвикува и дехидрација.

  Јас спаѓам во групата луѓе кои пијат до четири кафиња дневно, па сум на сигурен пат до дехидрација. Пред се’, сигурно ве интересира дали ми недостасуваше кафето наутро за време на три недели? – Апсолутно!

  Не очекував чудо, но за време на првата недела немаше никакви разлики на мојата кожа на лицето. Но, во втората недела веќе исчезнуваа акните кои одамна се појавиле. Веќе во третата недела целосно исчезнаа и морам да признаам дека мојата кожа изгледаше одлично.

  Проширените пори кои одамна ме мачеа изгледаа помали од претходно. Секако, кожата не ми беше совршена како кај Џенифер Лопез, но одрекувањето од кафе конечно почна да ми се допаѓа.

  Другата промена која ја забележав е – помало ниво на маснотија. Отсекогаш сум имала неколку суви зони на лицето – околу носот и брадата, но веќе во третата недела, мојата кожа беше со еднаков состав, што ме натера да верувам дека мешаната суво-масна текстура на кожата беше резултат на дехидрација поради конзумирањето на кафе.

  Сепак, мојата кожа не стана совршена како да е „фотошопирана” за три недели, но мислам дека во целост ќе се откажам од кафето и дека резултатите ќе бидат подобри на долг рок.

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.