6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  19 СОВЕТИ ОД МОНАСИТЕ ОД СВЕТА ГОРА ОД ХИЛАНДАР: „Ако некој ве навреди или повреди, направете го ОВА и нема да се покаете“

  Ви носиме вредни совети од Хиландар кои ја лекуваат душата од сите проблеми и неволји

  Мудроста од Хиландар е она што ја движи српската трка. Секој верник треба барем еднаш неделно да чита и применува дел од нивните совети.

  Епископот Мелентије Хиландарац, роден како Љубомир Вујиќ во Ваљево во 1857 година, бил епископ Тимочки и подвижник од Хиландар. Кога се замонашил, го добил името Мелантиј .

  Ова се некои од неговите мудри совети кои секој треба да ги прочита.

  Што и да одберете да правите, работете трпеливо и Бог ќе ви помогне во сè, што и да ви се случило. Бидете внимателни, не се предавајте на тагата, не се обесхрабрувајте .
  Бидете спремни во сè што правите според волјата Божја.

  Не жали и не тагувај поради лошите мисли што те напаѓаат, бидејќи Господ нема да те заборави, особено ако машки ги отфрлиш оние мисли што те вознемируваат. Во исто време, тоа ќе ви послужи во вашиот духовен напредок, во кој ќе ви помогне и Божјата благодат.
  Храброста и херојството е цврстина во вистината и одбивање на нападите на непријателот. Ако не отстапите, тие ќе се повлечат и повеќе нема да ви пречат.
  И дење и ноќе, спомни си ги гревовите и тагувај по нив.

  Нека твоето лице има секогаш тажен изглед, за да живее во тебе стравот Божји.
  Немој да мислиш дека вредиш ништо.
  Сакајте го смирението, тоа ќе ви ги покрие сите гревови.
  Бидете понизни сите денови од вашиот живот.
  Сметајте го оној кој е послаб од вас во добрите дела за ваш рамен, а оној што ви е рамен за многу поголем од вас.
  Не завидувајте на оној кој е понапреден во добро од вас. Би било прекрасно доколку ги смета сите луѓе поголеми и подобри од себе. Тогаш самиот Бог би бил со тебе.

  Не дружете се со гордите, туку со кротките и благите.
  Бидете скромни во сè: во движењето на телото, во говорот, во облеката, во седењето, во стоењето, во вашата соба, во сè, пред секого и сè.
  Ако сте пофалени за вашите добри дела, не радувајте се и не уживајте во тоа.
  Скријте ги вашите добри дела колку што можете повеќе. Не дозволувајте некој да ги изнесе и обидете се да не дозволите луѓето да ве фалат.
  Ако некој ви суди за грев што не сте го направиле, не се лутете, туку смирете се и Бог ќе ве награди за тоа.

  Навикни го јазикот да каже „ прости ми “, и кроткоста и кроткоста ќе се населат во тебе.
  Ако некој воопшто те навреди, одговори му со „ прости ми, брате “, бидејќи ваквото смирение ги уништува сите ѓаволски стапици.
  Бидете покорни на секого и на се. Твојата уста нека биде трпелива, и ќе станеш кроток. Кроткоста и понизноста ќе го привлечат врз вас простувањето на сите ваши гревови.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.