6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  17-годишниот Аднан по 94 часа под урнатините: Јадев од цвеќињата на мама, алармот го вклучив на секои 25 минути за да не заспијам…

  Младиот човек од Газијантеп, Аднан Мухамет Коркут, раскажа како бил спасен од урнатините по разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија претходно оваа недела.

  Спасувачките екипи стигнале до него по 94 часа потрага, а 17-годишниот фудбалер рекол дека преживеал откако ги изел цвеќињата што ги одгледувала неговата мајка во станот на урната петкатница, пишува агенцијата ИХА, цитирана од blitz .

  “Лежев во урнатините во дневната соба. Беше студено, па се покрив со ќебе за да се стоплам.

  Нозете ми се смрзнаа. Не знаев каде ми е телефонот и го најдов кога се вклучи алармот. Потоа го поставив алармот да ѕвони на секои 25 минути, за да не заспијам. Очајно ги чекав спасувачите и одеднаш надвор се слушнаа гласови.

  Имаме мало кученце, потоа го слушнав како лае. Неговото лаење стигна до спасител, но не и мојот глас, не ме слушнаа“, ја објаснува драмата низ која поминал Аднан.

  „Стомакот ми беше празен. Јадев цвеќиња кои мајка ми ги израсна за да ми го наполни стомакот. Бев многу жеден. Последен пат се обидував да испуштам звук… Потоа зедов стап и удрив во таванот, стапот се скрши. .. не, можев да зборувам, но фала му на Бога, тогаш видов светлина од дупка во далечината и луѓе кои ме викаа.

  Ме прашаа дали можам да стигнам до тој излез, но тоа беше невозможно.

  Бројот на жртвите од разорните земјотреси во Турција и Сирија достигна 24.617 лица само во Турција, повредените се 80.278.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.