6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  17-годишна млада мајка почина откако роди големо бебе

  Млада мајка, која се уште е тинејџерка, починала откако го родила своето бебе кое се родило многу поголемо од очекуваното, дознава News2. 17-годишната мајка, тешка 52 килограми, изгубила речиси четири литри крв за само 10 минути кога го родила својот син тежок околу 5 килограми.

  На 7 септември почнала да има контракции додека била во 41 недела од бременоста, па отишла во болница, но акушерките рекле дека не е доволно зголемена, па ја испратиле дома.

  Следниот ден нејзините контракции станале „многу силни и многу болеле“, па се вратила во болница.

  Околу 23 часот на 8 септември таа повраќала, а во раните утрински часови на 9 септември нејзиниот пулс пораснал на 119 отчукувања во минута. Во 1 часот по полноќ на 9 септември, мајката покажала знаци на инфекција и итно бил извршен царски рез.

  Само два часа подоцна нејзината состојба драстично се влошила и нејзините „усни станале сини“ бидејќи имала проблеми со дишењето. Младата мајка за прв пат доживеа срцев удар и оштетување на мозокот.

  Таа починала дома на 7 октомври, откако била отпуштена да ги помине последните денови таму.

  Денеска истрагата покажа дека можело да се понуди породување во 38 недела, три недели пред породувањето, но тоа не се случи.

  Тинејџерката со нетрпение чекаше да стане родител и сакаше да биде „фантастична мајка“, соопшти нејзиното семејство.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.