6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“

  Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот дом на 18 јануари. Три екипи на Брза помош, родители и лекар ортопед, кои во тој момент дошле кај неговиот пациент на рутински преглед, се обиделе да го вратат во живот момчето, но нивните напори биле залудни.

  Несреќата се случила во една од областите на Москва. Интерната медицина никогаш не наишла на ваков клинички случај, поради што на почетокот на болеста на момчето биле поставени неколку погрешни дијагнози.

  Првиот загрижувачки симптом се појави во февруари минатата година, кога тинејџерот го доби првиот напад на паника. Покрај тоа, ништо не ја навестуваше оваа состојба: тој немаше конфликти во семејството, во тоа време дипломираше на училиште со многу добри оценки, неговите студии беа лесни. Но, штом ќе го „пробаат“ со психијатриска дијагноза, пациентот покажува знаци на епилепсија. Меѓутоа, штом лекарите почнале да ја лекуваат, екстремитетите на тинејџерката почнале да и откажуваат.

  Генетскиот тест на крвта ја откри точната дијагноза, откривајќи абнормалност во еден од хромозомите на момчето. Како што се испоставува, оваа карактеристика – таканаречена дегенеративна прионска атрофија – е наследна, но за некој може да се случи во текот на животот. Досега во медицината не се опишани повеќе од 40 вакви клинички случаи – сите се регистрирани во европските земји.

  Лекарите и професорите креваат раце кон момчето и не знаат како да му помогнат. Во меѓувреме, младиот човек престанал да ги затвора очите за време на спиењето, поради што се појавила уште една погрешна дијагноза – фатална фамилијарна несоница (првите манифестации на оваа наследна болест се проблеми со спиењето и напади на паника, конечно пациентот ја губи способноста за спиење и, за жал, умира). Сепак, младиот човек можеше да спие – неговите очни капаци едноставно не се затворија. Еден месец пред смртта, пациентот ја изгубил функцијата на голтање – неговите родители го хранеле преку туба.

  Прекршувањата во 178-от ген на 20-от хромозом се поврзани со тоа што наместо аспарагинската киселина се појавува посебна аминокиселина, аспарагинската киселина, своевидна замена за неа, – изјави генетичарот Рима Оленикова. – Така, нормалниот протеин станува прион – соединение кое е целосно лишено од амино киселини. Приони има повеќе, тие почнуваат негативно да влијаат на делот од мозокот наречен таламус. Јадрата на таламусот се покриени со пори, се претвораат во сунѓер и престануваат да работат, се јавува мускулна атрофија. До денес, оваа болест се смета за неизлечива.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.