6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  13-годишно девојче добило изгореници од втор степен од новиот мобилен телефон

  Како што младата тинејџерка Габи станала понезависна и поактивна на училиште, Џеки Федро, како и многу родители, сакала да и олесни на нејзината ќерка да се пријави и да стапи во контакт со неа. Така 13-годишната Габи го добила својот прв мобилен телефон.

  Во рок од една недела, мајката од Илиноис ги предупредила родителите за оваа неочекувана опасност при користење на мобилен телефон, пишува Buzz Feed.

  Габи разговараше на нејзиниот телефон кога Федро одеднаш ја слушна како вреска од болка. Трчајќи по скалите, ја фати за врат, девојката постојано врескаше, не можејќи да здивне.
  „Најлошото чувство на светот како мајка е да го гледаш твоето дете како вреска од болка и немаш идеја како да му помогнеш.

  „И требаа пет минути пред да може да ни каже што се случило.“
  Габи го користеше својот нов мобилен телефон LG d500 додека беше приклучен на полнач. Габи и рекла на мајка си дека струја поминала низ кабелот на кој бил прикачен телефонот. Таа добила изгореници од втор степен на вратот.

  Скот Волфсон од американската Комисија за безбедност на потрошувачки производи рече дека изгорениците на мобилните телефони се ретки, но може да се појават. Предупредува да не користите полначи или резервни батерии што не се од производители.

  Во повеќето случаи, изгорениците од мобилните телефони се случуваат кога батериите се прегреваат, рече Волфсон. Полициската управа на Њујорк неодамна издаде предупредување да не спиете со мобилен телефон под перници токму поради оваа причина.

  Всушност, истражувањата покажуваат дека спиењето со телефонот во ваша близина го намалува квалитетот на сонот.

  Федро рече дека Габи користела фабрички издаден полнач што првично доаѓа со телефонот. Компанијата испрати нов телефон на Федро и понуди да ги плати медицинските сметки на Габи.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.