6 C
Skopje
понеделник, јуни 24, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  10 лица починале по примање на погрешна вакцина

  Најмалку 10 лица починале во Гана откако примиле погрешни вакцини, кои биле наменети за употреба по угриз од змија.

  Бенџамин Аминјуре, доктор од регионот Ва, изјавил за репортерите дека на пациентите им било речено да ја купат вакцината од приватна аптека, но биле инјектирани со погрешен лек.

  Докторот додава дека уште 40 други пациенти примале терапија за да се ослободат од токсините на погрешната вакцина.

  Тој нагласил дека не се ретки случаите на лица кои биле каснати од змија, па владата ги донирала овие вакцини во регионот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.