6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  1 коцка квасец и заборавив што е брчка, веќе изгледам помладо од ќерка ми благодарение на оваа маска

  Видливите брчки поврзани со возраста и промените на лицето се голема грижа за жените. 8 од 10 жени веќе на 35 години забележуваат алармантни знаци: сувост, губење на еластичноста на кожата, фини линии на изразување.

  По 40 години, кожата почнува да старее со забрзана брзина. Ова се должи на реструктуирање на хормоналната позадина, забавување на метаболизмот, недостатоци во исхраната и несоодветна грижа.

  Процесот на стареење е неизбежен, но може да се забави! Не мора да се регистрирате за скапи процедури за да внесете нешто заради вашата убавина или хируршки скалп за да го направите ова. Правилно формулираната и систематска нега на кожата дома ќе ви помогне да постигнете неверојатни резултати.

  Витамините од групата Б, кои се богати со квасец, ги нормализираат метаболичките процеси во клетките на епидермисот. Помага да се неутрализираат знаците на стареење, измазнување, осветлување, затегнување на кожата. Витамините Е, Д, Ц, Х, ПП негуваат и навлажнуваат.

  Под влијание на квасецот, лицето добива здрава боја и свежина. Амино киселините кои се наоѓаат во него делуваат како антибактериско и средство за чистење акни, имаат антиалергиско, смирувачко дејство.

  Квасецот содржи фосфолипиди – специјални ензими одговорни за одржување на младоста и еластичноста на кожата. По маската од квасец, не треба да користите никакви средства за измазнување на кожата.

  По првата постапка, ќе забележите јасна разлика. Ве советуваме да земете двонеделен курс на маски против стареење за да добиете долготраен ефект на обновување и зацврстување.

  Состав:
  10 гр свеж квасец
  6 лажички. топло млеко
  1 лажиче мед (ако имате алергија, заменете со лажичка кисело млеко)
  3 лажици нишесте
  2-3 капки масен витамин А
  2-3 капки масен витамин Е

  Подготовка
  Растворете го квасецот во топло млеко и оставете го 15 минути.
  Додадете мед. Доколку поради нетолеранција на производот не додадете мед, заменете го со 1 лажичка јогурт. Додадете нишесте, масло од витамини и добро измешајте.

  Со помош на четка, нанесете ја смесата на лицето и вратот. Следете ги линиите за масажа од дното кон врвот, избегнувајќи ја областа околу очите и усните.

  Почекајте првиот слој да се исуши, а потоа нанесете го следниот. Откако ќе го нанесете петтиот слој, оставете ја маската да делува 20 минути. Исплакнете со топла вода.

  По неколку минути по постапката, избришете ја кожата со раствор од јаболков оцет. Кога кожата е сува, нанесете хидратантна крема. Завршете го ритуалот за убавина со пет минути релаксација: легнете на грб на рамна површина без перница, затворете ги очите и обидете се целосно да го опуштите секој мускул на лицето.

  Ништо не ја подмладува жената како позитивните емоции. Се надеваме дека оваа корисна статија ќе биде во вашите обележувачи.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.