6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Џабе голгетерот Пјатек – Парма со шок-терапија за Џенова

  Кшиштоф Пјатек можеби стана првиот фудбалер по Кристијан Виери со гол во првите седум натпревари од Серија А, но неговата Џенова беше поразена дома од Парма со три гола за 15 минути.

  Полјакот Пјатек уште во шестата минута успеа да го совлада противничкиот голман со удар со глава по асистенцијата на Лазовиќ, меѓутоа, „дукали“ до крајот на полувремето направија целосен пресврт. Ова беше деветти гол на Полјакот во само седум меча, а покрај тоа тој има уште 4 постигнати гола во Копа Италија.

  Ригони во 16. минута, Силигарди во 26. минута и Чераволо во 30. минута постигнаа три гола за Парма да стигне до својата четврта победа во повратничката сезона во Серија А и да се искачат на седмото место.

  За Грифоне пак, за кој македонскиот капитен Горан Пандев остана на клупата, ова е трет пораз оваа сезона и тие се на 10. место во италијанската елита.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.