6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  ѝ се јави св. Никола и ја спаси старицата од пеколните маки

  Ова се случи во 1991 година. Во домот на Тамара, жена во своите седумдесетти, работите воопшто не биле добри. Таа им чита на своите деца; Синот постојано и викал, снаата не помагала со ништо…

  Дури и нејзините внуци ја нарекуваа смешни имиња и ја исмејуваа. Чувствуваше дека никому не му треба и нема каде да оди. Нејзините први мисли беа ужасни и таа целосно очајуваше. Ѓаволот всадил лоши мисли во жената и таа отишла во блиското езеро, решена да се збогува со овој живот.

  Таа седна на клупа и почна да липа. Еден старец седна до неа. Однадвор беше многу убав, со сива брада, љубезно лице. Без да ја праша, тој ѝ рече сосема строго:

  – Ќе се удавиш? Дали го измисливте тоа? Знаеш ли колку е страшно таму? Тоа е илјада пати потешко од вашиот сегашен живот!

  Завладеа целосна тишина. Старицата молчеше и едвај липаше… Старецот ја погледна со очи полни љубов. И додаде:
  – Зошто не се молите? Не одиш ни во црква!

  Старицата се изненадила што знаел за тоа. Потоа низ солзи рече:
  – Никој не ме научи да се молам… И никогаш не разбрав зошто морав да одам во црква & Никој никогаш не ми кажа за тоа…
  – И велиш дека веројатно немаш гревови?

  – И какви гревови можам да имам? Никогаш не сум направил ништо погрешно…
  И тука старецот почна да набројува се што направила од нејзината младост до денес.

  Очигледно, помисли таа, ова е необичен старец, нешто чудно се случува. Таа беше згрозена. Таа само го праша:
  – И како да се молам?
  Старецот одговорил:
  – Дојдете овде за една недела и ќе ги имате сите молитви! Сега оди во црква!

  Старицата праша:
  – Како се викаш?
  Одговорот не беше помалку изненадувачки:
  – Ме вика Никола…

  Во тој момент, старицата си ги избриша солзите со марамче и само сакаше да го праша што значи „ме викаат Никола“ кога погледна наоколу и не виде никој. Се чинеше дека старецот испарил во воздух…

  Потоа старицата отиде во храмот. Палела свеќи, ги прашувала жените како да се крстат и кому да ги каже своите гревови. Што се случило помеѓу тој ден и следната недела, за жал, не е познато.

  По една недела таа сепак реши да дојде на истото место на барање на старецот. Пристигнувајќи до езерото, видела жена на клупа. Таа седна до неа и почна да зборува.

  Жената се викаше Екатерина, таа беше православна и знаеше многу за верата. Тие разговараа долго време и одеднаш Тамара се пожали на својот живот, а Катја рече дека треба да се молиме на Бога и сè ќе успее со негова помош. Во чантата на Катја беше нејзиниот личен молитвеник, кој реши да и го подари на старицата.

  Старицата се зачуди и рече:
  – дали си ангел Како може да се случи ова? Како знаеш дека ми требаат молитви?

  И потоа раскажа сè што и се случило една недела порано.
  Екатерина, се разбира, сфати дека тоа е Божја Промисла, бидејќи никогаш не носеше молитвеник со себе, но наутро поради некоја причина го стави во торбата.

  Тамара и беше многу благодарна. Тие разговараа долго време. Па дури и во иднина тие заедно го посетија храмот.
  И откако стигна дома и го отвори молитвеникот, во него најде белег со ликот на истиот старец. Тој беше Свети Николај Чудотворец.

  Latest Posts

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.