6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Ќе се реконструира автопатот Скопје-Куманово

  Министерството за транспорт и врски распиша тендер за реконструкција на патниот правец Скопје – Куманово, во должина од 23 километри.

  avtopat_gradba

  „Пред само неколку дена се објави тендер за Прилеп-Градско продолжување на експресниот пат, но исто така сакам да информирам дека започна и втора фаза на тендерирање преку ИПА инструментот и за уште еден коловоз. Се работи за Скопје-Куманово, ние пред извесно време ја започнавме изградбата на едниот коловоз од Куманово до Скопје, а веќе фазата на тендерирање за изградба на вториот дел, над 20 километри во еден правец. Тоа значи нов тендер кој би траел отприлика до средината на ноември, и да продолжиме со целосна рехабилитација, со поставување на нов коловоз, нова сообраќајна сигнализација како и санирање на сите мостови“, рече министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.

  Ова значи дека 23 километри од Скопје до Куманово ќе бидат рехабилитирани и реконструирани. По завршување на тендерот, се очекува градежните работи на оваа делница да почнат во 2017 година, а до крајот на таа година да се реконструира комплетно оваа автопатска делница.

  „Ова е важно, бидејќи многу вложуваме во Коридорот 10 односно се обидуваме максимално да ја подобриме инфраструктурата, се работи на автопатот Демир Капија-Смоквица, таму сме во завршна фаза многу добро оди динамиката и очекувам до крајот на годината комплетно да биде завршена. Останува во првиот квартал од 2017 година да ги завршиме сите други дополнителни работи околу електриката. Исто така се продолжи од Смоквица кон Гевгелија, тоа е уште една фаза преку ИПА компонентата која се гради. Во завршна фаза сме на Неготино-Демир Капија, го чекаме сообраќајниот режим од МВР бидејќи таква е процедурата, имаме потпишано договор и станува збор за инвестиција од околу 5 милиони евра“, објасни министерот за транспорт и врски.

  Тој додаде дека инвестициите на Коридорот 10 ќе надминат 230 милиони евра.

  „Во целата држава се градат преку 170 километри автопат, но важно е да ја зголемиме безбедноста на Коридорот 10 и затоа максимално вложуваме не само на овој, туку и на сите коридори“, посочи Мисајловски./

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.