6 C
Skopje
среда, јуни 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  Ќе се реконструира автопатот Скопје-Куманово

  Министерството за транспорт и врски распиша тендер за реконструкција на патниот правец Скопје – Куманово, во должина од 23 километри.

  avtopat_gradba

  „Пред само неколку дена се објави тендер за Прилеп-Градско продолжување на експресниот пат, но исто така сакам да информирам дека започна и втора фаза на тендерирање преку ИПА инструментот и за уште еден коловоз. Се работи за Скопје-Куманово, ние пред извесно време ја започнавме изградбата на едниот коловоз од Куманово до Скопје, а веќе фазата на тендерирање за изградба на вториот дел, над 20 километри во еден правец. Тоа значи нов тендер кој би траел отприлика до средината на ноември, и да продолжиме со целосна рехабилитација, со поставување на нов коловоз, нова сообраќајна сигнализација како и санирање на сите мостови“, рече министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.

  Ова значи дека 23 километри од Скопје до Куманово ќе бидат рехабилитирани и реконструирани. По завршување на тендерот, се очекува градежните работи на оваа делница да почнат во 2017 година, а до крајот на таа година да се реконструира комплетно оваа автопатска делница.

  „Ова е важно, бидејќи многу вложуваме во Коридорот 10 односно се обидуваме максимално да ја подобриме инфраструктурата, се работи на автопатот Демир Капија-Смоквица, таму сме во завршна фаза многу добро оди динамиката и очекувам до крајот на годината комплетно да биде завршена. Останува во првиот квартал од 2017 година да ги завршиме сите други дополнителни работи околу електриката. Исто така се продолжи од Смоквица кон Гевгелија, тоа е уште една фаза преку ИПА компонентата која се гради. Во завршна фаза сме на Неготино-Демир Капија, го чекаме сообраќајниот режим од МВР бидејќи таква е процедурата, имаме потпишано договор и станува збор за инвестиција од околу 5 милиони евра“, објасни министерот за транспорт и врски.

  Тој додаде дека инвестициите на Коридорот 10 ќе надминат 230 милиони евра.

  „Во целата држава се градат преку 170 километри автопат, но важно е да ја зголемиме безбедноста на Коридорот 10 и затоа максимално вложуваме не само на овој, туку и на сите коридори“, посочи Мисајловски./

  Latest Posts

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  АКТУЕЛНО

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.