6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ќе се зачудите – ако пиете пиво секој ден еве што се случува со вашето тело

  Доколку сакате да пиете пиво, мноу е голема веројатноста да за време на летните денови го пиете секој ден.

  Но, дали сте запознаени со неговите ефекти врз човечкото здравје? Пивото е богато со протеини и витамин Б.

  Хмељот е еден од главните состојки кои се користат за подготовка на пивото и кој на пивото му дава горчина, а содржи флавоноиди и исто така е добар извор на минерали, кои играат важна улога во многу метаболистички процеси.

  Постојат голем број здравтсвени проблеми кои можете да ги решите кога пивотот е дел од вашата исхрана и кога се конзумира умерено.

  1. Влакната кои пивотот ги има во својот состав го намалуваат нивото на холестерол и го штитат организмот од настанување на кардиоваскуларни болести.

  2. Содржи лактофлавин и никотинска киселина, компоненти кои предизвикуваат сон и ја третираат несоницата.

  3. Резултатите покажуваат дека умерено конзумирање пиво го намалува ризикот од мозочен удар за неверојатни 40 до 60 проценти.

  4. Пивото е одличен напиток за спречување на запушување во крвните садови.

  5. Од пивотот кожата изгледа нежно и поубаво.

  6. Докажано е дека две чаши пиво дневно значително го намалуваат стрсот.

  Живели!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.