6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ВИШОКОТ ВОДА ОД ТЕЛОТО, САМО ЈАДЕТЕ ГИ ОВИЕ 4 НАМИРНИЦИ: Сите ги имате дома, а одлични се и за слабеење

  Храната која е природни диуретици може да ви помогне да се ослободите од вишокот вода од вашето тело. Кога се собира течност во телото, чувствуваме надуеност, нозете ви се отечени, тешко слабеете, ретко одите во тоалет…

  Освен што го поттикнуваат излачувањето на вишокот вода, диуретиците ја намалуваат и хипертензијата со исфрлање на натриум од телото и ослободување на телото од штетните токсини преку урината. Ова се диуретичните намирници кои можете да ги консумирате во секојдневните оброци, пишува Sensa.

  1. Краставица – Имаат висока содржина на вода и содржат кофеинска киселина која помага да се ослободиме од задржаната вода од нашето тело. Исто така, тие содржат одредени хранливи материи кои помагаат да се исфрлат токсините од бубрезите, тие се нискокалорични, што ги прави добар избор за оние кои сакаат да ослабат.

  2. Целер – ја содржи супстанцијата кумарин, која помага во спречување на висок крвен притисок, како и за чистење на организмот со исфрлање на сета непотребна вода од телото. Го олеснува варењето и го ублажува надуеноста.

  3. Моркови – оваа намирница често ја користиме при подготовка на јадења, но забораваме колку е богата со антиоксиданси и витамини кои ја олеснуваат детоксикацијата. Морковите се исто така суштинска состојка која треба да се додаде во исхраната бидејќи го зајакнува нашиот вид и содржи витамини К и А. Сокот од морков помага во регулирањето на холестеролот и шеќерот во крвта, а може да помогне и при слабеење. Кога станува збор за шеќер, отпорност на инсулин и дијабетес, се препорачува да се консумираат свежи моркови наместо варени.

  4. Циметот е храна која го држи апетитот под контрола. Одличен зачин е за зајакнување на имунитетот и чистење на организмот, а богат е со минерали, витамини и растителни влакна. Тој игра голема улога во процесот на детоксикација. Кога ќе додадете малку цимет во чаша топла вода, тоа може да ви помогне да изгубите тежина, но и да ви помогне да ја исфрлите непотребната течност од вашето тело.

  Статиите на нашиот портал се исклучиво за ваше ИНФОРМИРАЊЕ за биоло каков здравствен проблем задилжително да се консултирате со ДОКТОР!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.