6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Ќерка ми праша: Знаеш ли зошто Бог не ти дал бебе толку долго?

  Децата се смислата на нашиот живот. Еден ден решив да го бојадисам ѕидот во гаражата и за да не остане ќерка ми дома, ја зедов со мене. Цртав со креда на подот, таа рече:
  – Многу ми е мило што Господ те направи мајка ми.

  Не ја разбрав оваа реченица и повторно прашав:
  – Што?

  Овој пат таа смисли уште понезгодна фраза:
  – Мило ми е што си ми мајка од Бога. Бев допрена. Тогаш моето бебе почна да се моли:

  – Господи, ти благодарам што ми ја подари мојата сакана мајка. И благодарам (не ја разбрав оваа фраза). Ти благодарам што секогаш ми прави појадок. Денеска ќе направиме и бисквити од тиква.

  Потоа ги отвори очите и продолжи да црта. „Кој те научи на сето ова? Ја прашав упорно. Солзи ми се тркалаа по лицето бидејќи никогаш не сум се соочила со вакво нешто. Таа има само пет години и дефинитивно не очекував такви фрази.

  Нејзиното мало срце криеше повеќе љубов отколку што можев да замислам, а нејзините мисли опфаќаа концепти како Бог, љубов и благодарност… Ова не се гледа секогаш кај возрасните.
  – Благодарам, – реков насмеана, – многу, многу ми е мило што Господ ми испрати таква ќерка.

  Зачудено почнав да го сликам ѕидот кога ќерка ми ми постави уште едно прашање:
  – Дали требаше долго да ме чекаш, мамо?

  И ја кажав оваа приказна милион пати претходно, но таа сакаше повторно да ја слушне. Овој пат ја оставив бојата и отидов кај неа:
  „Да, драга моја“. Многу долго барав од Бога дете, но тој не ми даде. Но, ти сепак се појави во нашето семејство. Ние сме многу среќни!

  – Знаеш ли зошто Бог не ти дал дете толку долго? – праша девојката.
  – Не, драга, не знам – одговорив збунето.
  – Знам зошто – рече ќерка ми – затоа што ме натера да го направам тоа.

  Гледајќи во нејзините сини очи, навистина видов неземно чудо. Зрачеле со таква мудрост како да е стара илјадници години.

  Толку едноставен одговор од дете, но со толку многу значење. Навистина имав чувство дека ова дете спиеше на Божјите гради многу долго, како рајот да не сакаше да го пушти.

  Со оваа приказна сакам да ја пренесам идејата дека секој пар ќе има дете. Сигурно ќе го чекате. Не знам дали ќе имаш деца од раѓање или преку посвојување. Никој не може да разбере како се е уредено на рајот. Само бидете сигурни и не губете надеж.

  Бог ги слуша твоите молитви!

  Дали ви се допадна приказната?

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.