6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ќерка ми праша: Знаеш ли зошто Бог не ти дал бебе толку долго?

  Децата се смислата на нашиот живот. Еден ден решив да го бојадисам ѕидот во гаражата и за да не остане ќерка ми дома, ја зедов со мене. Цртав со креда на подот, таа рече:
  – Многу ми е мило што Господ те направи мајка ми.

  Не ја разбрав оваа реченица и повторно прашав:
  – Што?

  Овој пат таа смисли уште понезгодна фраза:
  – Мило ми е што си ми мајка од Бога. Бев допрена. Тогаш моето бебе почна да се моли:

  – Господи, ти благодарам што ми ја подари мојата сакана мајка. И благодарам (не ја разбрав оваа фраза). Ти благодарам што секогаш ми прави појадок. Денеска ќе направиме и бисквити од тиква.

  Потоа ги отвори очите и продолжи да црта. „Кој те научи на сето ова? Ја прашав упорно. Солзи ми се тркалаа по лицето бидејќи никогаш не сум се соочила со вакво нешто. Таа има само пет години и дефинитивно не очекував такви фрази.

  Нејзиното мало срце криеше повеќе љубов отколку што можев да замислам, а нејзините мисли опфаќаа концепти како Бог, љубов и благодарност… Ова не се гледа секогаш кај возрасните.
  – Благодарам, – реков насмеана, – многу, многу ми е мило што Господ ми испрати таква ќерка.

  Зачудено почнав да го сликам ѕидот кога ќерка ми ми постави уште едно прашање:
  – Дали требаше долго да ме чекаш, мамо?

  И ја кажав оваа приказна милион пати претходно, но таа сакаше повторно да ја слушне. Овој пат ја оставив бојата и отидов кај неа:
  „Да, драга моја“. Многу долго барав од Бога дете, но тој не ми даде. Но, ти сепак се појави во нашето семејство. Ние сме многу среќни!

  – Знаеш ли зошто Бог не ти дал дете толку долго? – праша девојката.
  – Не, драга, не знам – одговорив збунето.
  – Знам зошто – рече ќерка ми – затоа што ме натера да го направам тоа.

  Гледајќи во нејзините сини очи, навистина видов неземно чудо. Зрачеле со таква мудрост како да е стара илјадници години.

  Толку едноставен одговор од дете, но со толку многу значење. Навистина имав чувство дека ова дете спиеше на Божјите гради многу долго, како рајот да не сакаше да го пушти.

  Со оваа приказна сакам да ја пренесам идејата дека секој пар ќе има дете. Сигурно ќе го чекате. Не знам дали ќе имаш деца од раѓање или преку посвојување. Никој не може да разбере како се е уредено на рајот. Само бидете сигурни и не губете надеж.

  Бог ги слуша твоите молитви!

  Дали ви се допадна приказната?

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.