6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Љубиша: Вирусот не постоел – а јас од таа ваша „измислена болест“ останав без татко, мајка и сестра

  Неговиот татко имал малигно заболување на простата со години и се чинело дека наскоро ќе дојде среќен крај и дека ќе го види својот татко повторно здрав. Крајот дојде, но не како што тој го замисли. Исто така беше и крајот – почеток на тажната судбина на Љубиша Ракиќ (44) од Парачин, на кого короа вирусот му ги зеде татко му, сестра му, и неговата мајка.

  -Бевме просечно српско семејство, сите живеевме заедно во семејна куќа. Покрај грижата што ја има секое семејство, наша најголема грижа беше здравствена состојба на мојот татко, кој во последните две години лекувал рак на простата.

  Татко ми честопати беше во болници за прегледи, беше на дијализа и често се случуваше неговиот катетер да се откачи поради што одевме во болницата да го наместат, така беше и овој пат

  -Стигнавме во болницата, каде два дена го чуваа татко ми на дополнителни испитувања, по што го ослободија на домашно лекување. За тоа време кое што го поминал во болницата, тој бил во просторија со жена за која не се знаело дека има вирус на корона.

  Откако беше отпуштен од болницата, татко ми ги доби првите симптоми на коронавирусот и веднаш реагиравме. Го вративме во болницата во Чуприја, каде по неколку од таму беше пренесена во Белград во болницата „Драгиша Мишовиќ“, каде помина вкупно 17 дена, додека беше на респиратор последниве 7 дена, по што поч ина на 70-годишна возраст – раскажува за за „Блиц“ Љубиша Ракиќ, човекот на кого Короната му го зеде целото семејство.

  -Се помиривме со судбината дека татко ми не е повеќе помеѓу нас, но животот продолжува. Бидејќи само мојата сестра, мајка и јас останавме во куќата, немав никаков контакт со мајка ми и не и пристапував без маска, додека сестра ми забораваше и минуваше време со неа.

  Неколку дена по загубата на нивниот татко, неговата сестра разви треска. Како да почувствував што се случува и реков да се спакува и да оди во болница за да направам тест на корона. Ги немаше сите симптоми, само висока температура. Таа отиде во болницата, каде што остана да лежи додека не дојдат резултатите. Додека сестра ми беше во болница, мајка ми исто така имаше треска – не знаев каде сум тогаш!

  Отидов со мајка ми во болница, каде и нејзе ја оставија да лежи таму се додека не пристигнат резултатите, истата состојба како и со сестра ми. После три дена поминати во болницата во Чуприја, сестра ми и мајк ми се пренесени во Белград, поточно во болницата во Земун. После една недела борба, тие ги ставија на респиратор, се сеќава Ракиќ.

  – Додека тие беа во болницата, се надевав дека се ќе биде добро – но за жал не беше така! Сестра ми по чина, а потоа и мајка ми. За само еден ден, изгубив двајца од нив и за само еден месец бев сосема сам.

  – Тој непостоечки вирус, како што многумина го нарекуваат, зеде се од мене. Моите најблиски веќе не се со мене заради тој вирус. Ве молам, не зборувај така, јас најдобро знам како е за мене и како е тоа за луѓето кои ги загубија своите најблиски заради „безопасниот вирус“ – Љубиша Ракиќ ја завршува својата приказна за „Блиц“.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.