6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Јeлена и Стојанка се столбот на семејството Четири жени и две деца – на ова семејство не му е потребна машка рака за да обработи 10 хектари земја и да заработи добро

  Поради поголемата економска исплатливост во земјоделството во последниве години, се поголем број на млади производители наместо земјоделство се свртуваат кон производство на зеленчук, па наместо да бараат работа надвор од нашите граници, тие остануваат на семејните фарми.

  Јeлена и Стојанка се столбот на семејството Четири жени и две деца – на ова семејство не му е потребна машка рака за да обработи 10 хектари земја и да заработи добро.

  Семејниот имот Ожеговиќ во Српска Црња е дом на специфично семејство, четири дами и две деца. Тие обработуваат околу десет хектари земја, од кои 80 проценти се на обработливо земјиште, а останатите 20 проценти се во производство на зеленчук.

  Од година во година ги зголемуваат областите во производството на зеленчук, бидејќи како што посочуваат заради подобра заработка, ги поделија сите работни места. Марија е задолжена за производство.

  „Одлучивме да се занимаваме со производство на зеленчук, во моментов тука имаме јагоди, од кои започнавме да правиме повеќе ракија отколку што го продаваме готовиот производ“, посочува Марија Ожеговиќ од Српска Црна.

  И што е особено интересно, најмладата Зорица се погрижи за финансии.

  „Многу е тешко, но ние се обидуваме да решиме сè на најдобар можен начин за да ни остане нешто за живот и да имаме, како што можете да видите, стаклена градина, за да имаме што да подобриме“, вели Зорица Ожеговиќ .

  Останаа во Српска Црња затоа што го сакаат селото. „Ние би сакале млади луѓе кои заминуваат да се вратат, токму затоа што имаат што да прават и можат да напредуваат, само ако сакаат“, смета Зорица.

  Нивната мајка Стојанка има посебни одговорности. “Јас сум среќна мајка затоа што моите деца останаа тука, тие не заминаа во странство да работат, да ме натераат да ги посакам моите внуци, но да бидат тука заедно, да работиме заедно. Јас сум повеќе дома, правам се што е потребно дома и исто така им помагам со овие јагоди “, посочува Стојанка Ожеговиќ.

  Не ја најдовме нивната баба на имотот, која во тоа време продаваше јагоди на пазарот, и две деца кои се на училиште, и, како што тврдат овие дами, ова е најдобар пример дека нема машки и женски работи во земјоделството.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.