6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ја скратила косата, живеела како маж 4 години и го продала својот бубрег за да го издржува семејството

  Бахеја Али Сулејман – запомнете го ова име затоа што оваа жена направи незамислива жртва во светот во кој доминираат мажи за да обезбеди минимум за нејзиното големо семејство.

  Египќанката четири години се маскира во маж, презема напорна работа во која доминираат мажи, па дури и го продава својот бубрег… Сето тоа за сама да го обезбеди своето осиромашено и задолжено семејство.

  Кога станува збор за Бахеја Али Сулејман, титулата „Мајка на годината“ е грубо потценување.

  Сулејман ја зафати египетската заедница откако се појави во ток-шоуто на египетскиот водител Моатаз Ел-Демердаш, 90 минути, претходно оваа недела.

  Зборувајќи за Ел-Демердаш, Сулејман објасни како ја подигнала „пожртвуваноста на мајката“ на сосема ново срцепарателно ниво, расветлувајќи ги незамисливите мерки на кои луѓето прибегнуваат само за да врзат крај со крај во услови на сиромаштија опасна по живот.

  Пополнувајќи го својот невработен сопруг, кој боледува од инвалидитет, 32-годишната мајка на три деца ја скрати косата, облече машка облека и ја презеде типично работата во која доминираат мажи.

  Таа живее како Бакар, нејзиното машко јас, во последните четири години.

  „Прво почнав да работам во градежништвото носејќи абаја и вел и луѓето не ме препознаа“, објасни таа.

  Преправен во маж, Сулејман работи на градилиште во градот Бени Суеф. Таа, исто така, патувала со автостоп по нејзината смена за да заработи неколку килограми вишок пред возилото – главен извор на приход – да биде привремено задржано од полицијата во мај минатата година бидејќи немала валидна возачка дозвола.

  Сулејман не успеа да ги обезбеди 3.000 EGP (168 долари) што мора да ги плати како казна за да го врати возилото.
  „Кога гледам жени облечени [во женска облека], ме боли“, одговори таа кога водителот праша дали и недостасува да живее како жена.

  Но, ова не е сета нејзина жртва.

  Кога семејството почнало да паѓа во долгови, Сулејман решил да продаде еден од нејзините бубрези за 25.000 EGP (1.401 долари) за да избегне затвор. „Откако го продадов бубрегот, бев многу уморна и едвај стојам на нозе“, признава таа.

  Луѓето ја нарекуваат вистинска Wonder Woman.
  Надлежните ветуваат поддршка
  Додека семејството на Сулејман продолжува да тоне во долгови и се бори да врзе крај со крај, властите одлучуваат да интервенираат.

  Гувернерот на Бени Суеф објави дека ќе ги обезбеди „сите средства за достоинствен живот“ на Сулејман, ветувајќи дека службениците ќе го посетат семејството и ќе ги земат предвид нивните тешки околности. Бахеја во никој случај не е првата Египќанка принудена да живее во машки свет

  Во 2015 година, се појави вест дека една жена по име Сиса Абу Даух, тогаш 65-годишна, земала машки идентитет повеќе од четириесет години за да го издржува своето семејство!

  Абу Даух ја избричи главата, носеше широки машки наметки и се занимаваше со напорна работа како што се правење цигли, берење пченица и сјајни чевли.

  „Кога жената ќе ја напушти својата женственост, тоа е тешко“, вели таа, цитирана од „Гардијан“. „Но, јас би направил се за мојата ќерка. Тоа беше единствениот начин да се заработат пари. Што друго би можел да направам? Не знам да читам и пишувам, моето семејство не ме прати на училиште, па тоа беше единствениот начин.

  Таа објасни дека усвојувањето машки идентитет и овозможило да извршува улоги кои се сметаат за забранети за жените и ја избегнала заканата од неконтролирано сексуално вознемирување.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.