6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ја скратила косата, живеела како маж 4 години и го продала својот бубрег за да го издржува семејството

  Бахеја Али Сулејман – запомнете го ова име затоа што оваа жена направи незамислива жртва во светот во кој доминираат мажи за да обезбеди минимум за нејзиното големо семејство.

  Египќанката четири години се маскира во маж, презема напорна работа во која доминираат мажи, па дури и го продава својот бубрег… Сето тоа за сама да го обезбеди своето осиромашено и задолжено семејство.

  Кога станува збор за Бахеја Али Сулејман, титулата „Мајка на годината“ е грубо потценување.

  Сулејман ја зафати египетската заедница откако се појави во ток-шоуто на египетскиот водител Моатаз Ел-Демердаш, 90 минути, претходно оваа недела.

  Зборувајќи за Ел-Демердаш, Сулејман објасни како ја подигнала „пожртвуваноста на мајката“ на сосема ново срцепарателно ниво, расветлувајќи ги незамисливите мерки на кои луѓето прибегнуваат само за да врзат крај со крај во услови на сиромаштија опасна по живот.

  Пополнувајќи го својот невработен сопруг, кој боледува од инвалидитет, 32-годишната мајка на три деца ја скрати косата, облече машка облека и ја презеде типично работата во која доминираат мажи.

  Таа живее како Бакар, нејзиното машко јас, во последните четири години.

  „Прво почнав да работам во градежништвото носејќи абаја и вел и луѓето не ме препознаа“, објасни таа.

  Преправен во маж, Сулејман работи на градилиште во градот Бени Суеф. Таа, исто така, патувала со автостоп по нејзината смена за да заработи неколку килограми вишок пред возилото – главен извор на приход – да биде привремено задржано од полицијата во мај минатата година бидејќи немала валидна возачка дозвола.

  Сулејман не успеа да ги обезбеди 3.000 EGP (168 долари) што мора да ги плати како казна за да го врати возилото.
  „Кога гледам жени облечени [во женска облека], ме боли“, одговори таа кога водителот праша дали и недостасува да живее како жена.

  Но, ова не е сета нејзина жртва.

  Кога семејството почнало да паѓа во долгови, Сулејман решил да продаде еден од нејзините бубрези за 25.000 EGP (1.401 долари) за да избегне затвор. „Откако го продадов бубрегот, бев многу уморна и едвај стојам на нозе“, признава таа.

  Луѓето ја нарекуваат вистинска Wonder Woman.
  Надлежните ветуваат поддршка
  Додека семејството на Сулејман продолжува да тоне во долгови и се бори да врзе крај со крај, властите одлучуваат да интервенираат.

  Гувернерот на Бени Суеф објави дека ќе ги обезбеди „сите средства за достоинствен живот“ на Сулејман, ветувајќи дека службениците ќе го посетат семејството и ќе ги земат предвид нивните тешки околности. Бахеја во никој случај не е првата Египќанка принудена да живее во машки свет

  Во 2015 година, се појави вест дека една жена по име Сиса Абу Даух, тогаш 65-годишна, земала машки идентитет повеќе од четириесет години за да го издржува своето семејство!

  Абу Даух ја избричи главата, носеше широки машки наметки и се занимаваше со напорна работа како што се правење цигли, берење пченица и сјајни чевли.

  „Кога жената ќе ја напушти својата женственост, тоа е тешко“, вели таа, цитирана од „Гардијан“. „Но, јас би направил се за мојата ќерка. Тоа беше единствениот начин да се заработат пари. Што друго би можел да направам? Не знам да читам и пишувам, моето семејство не ме прати на училиште, па тоа беше единствениот начин.

  Таа објасни дека усвојувањето машки идентитет и овозможило да извршува улоги кои се сметаат за забранети за жените и ја избегнала заканата од неконтролирано сексуално вознемирување.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.