6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ја преселив мојата постара мајка дома и ја замолив да ми даде пензија и тогаш стана страшно! Еве што се случи

  Посвојувањето на постар родител е голем чекор. На крајот на краиштата, ова е возрасен човек со свои навики и ставови. Често е тешко да се разбереме и да најдеме заеднички јазик.

  Така и се случи на хероината на нашата приказна. Сакаше да се грижи за својата стара мајка, но се се претвори во недоразбирање и хистерија.

  Мајка ми долго време живееше сама во селото. Тато умрел одамна, но таа сè уште не сакала да го поврзе својот живот со никој друг. Таа сама се снаоѓаше добро.

  Кога ги средивме финансиите, најдовме жена за неа која и помагаше на мајка ми низ куќата. Неколку години се беше во ред. Но, неодамна, здравјето на мајката почна да пропаѓа. Еднаш се онесвести токму на сред улица. Добро е што и помогнаа.

  Тогаш решив да ја земам со нас. Овде можете да повикате лекар и да ја хоспитализирате. Мама беше среќна со оваа одлука. За еден ден ги спакував работите и бев подготвен да одам. Можеби се плашеше дека ќе се предомислиме.

  Да бидам искрен, не избрзав со оваа одлука. Ми се допадна одмерениот живот и спокојството во куќата. Мама е тешка личност. Знаев дека ќе ни биде тешко да се разбереме во иста куќа.

  Покрај тоа, таа живеела сама повеќе од 10 години. Таа има свои навики, свои погледи на животот. И мојот сопруг не сакаше. Околностите, сепак, се покажаа како такви што не можев поинаку. И мојот сопруг ме поддржа во ова.

  Преселба во градот
  Кога ја доведовме мајка ми во градот, моравме да ја пресоблечеме и да и ги облечеме чевлите. Пристигна во некои искинати. Иако сум сигурен дека имаше нормална облека на себе. Веднаш се грижев за нејзиното здравје, ја однесов на прегледи.

  Поминала една недела во болница, ја ставиле на капки. Здравјето и се подобрило, но морала да купи многу лекови.

  Тогаш не ми беше тешко. Но, сега ситуацијата се влоши. Не работев неколку месеци, само неодамна отидов во канцеларија. Мојот сопруг ја намали платата затоа што се префрли на работа од дома.

  Најверојатно таква плата ќе добие во блиска иднина. Стана тешко да се издржува целото семејство и да се отплати заемот.

  Затоа решив да ја замолам мајка ми да ми ја даде пензијата. Барем некој дел. На крајот на краиштата, сето ова време не зедов ни денар од неа, се беше на наш трошок.

  Но, сега стана многу тешко. Бев сигурен дека ќе ме разбере. Но, тоа не се случи. Таа направи таква врева! Ми врескаше „Сакаш да ми го земеш последниот денар!“

  Речиси една година живееше од нашата целосна поддршка, никој не и зеде ни денар. Таа одбила да ја продаде својата куќа, која во селото е празна. Па што добив од неа? Таа директно ми рече: „Нема да ти дадам пари, ги штедам за секој случај. Те воспитав за ова, за на старост да не се грижам за ништо.

  Не можам да ја разберам. На крајот на денот, се грижам само за благосостојбата на нашето семејство. Сакам да ги пребродиме тешките времиња. Не разбирам зошто таа така го сфати. Можеби грешам за нешто? Да не требаше да и барам пари?

  Многу двосмислена ситуација. Целосно ја разбираме жената која се грижи за своето семејство. Таа веќе ја донела тешката одлука да се грижи за својата постара мајка. И сето ова време таа го правеше тоа без себична цел.

  Штета што нејзината мајка го зема здраво за готово. Ни се чини дека би можела малку да вложи во семејниот буџет. Нема ништо слично. Подобро е добро да ги искористите тие пари отколку само да седите чекајќи дождлив ден. Што мислиш ЗА ова?

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.