6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ја прашав снаа ми што да и земам на мојата внука за роденден и нејзиниот одговор ме воодушеви

  Неодамна една баба на социјалните мрежи опиша ситуација која ја извадила од рамнотежа и за која е виновна нејзината снаа.

  „Овој март внук ми полни пет години. Не знаев што да му купам на детето, па ѓаволот не ми даде мир, па ја прашав снаа ми што да му дадам на детето?

  „Дај му ги парите“, категорично рече мојата снаа.

  Нејзините зборови ме натераа малку да се згрозам бидејќи мислам дека парите не се добар подарок за дете. Сите бевме деца и се сеќавам дека со таква радост отворав подароци, надевајќи се дека таму ќе најдам играчки. Но, снаата постојано ми велеше дека на детето му требаат пари и дека од тие пари само ќе избере подарок.

  „Па ќе ти дадам пари и за роденден“, реков половина шега, половина иронично. Снаата бесно шмркаше и ги преврте очите од моите зборови.

  Јас сум дарежлив човек. Живеам сама откако се разведов од мојот прв сопруг, татко на мојот син. Имам солиден приход и сето тоа го трошам на себе. Редовно патувам и сакам да се грижам за себе.

  Па што, не ли заслужив да го живеам животот во потполност и да ги трошам парите на себе? Синот и снаата живеат скромно. Снаата го чека внукот да оди на училиште за да се врати на работа.

  Досега не работеше бидејќи чувствуваше дека мора да се грижи за него и не можеше да го испрати во градинка.

  Сè уште не размислува сериозно за работа, бидејќи смета дека детето може да се разболи уште во првите училишни денови, додека не стекне имунитет. Затоа често вели дека уште нема потреба од отпочнување со работа доколку ќе мора постојано да излегува на боледување.

  Но, мојот внук е во одлично здравје! Но, и да не е со толку добро здравје, зарем таа не би била единствената мајка која оди на боледување?!

  Непотребно е да се каже дека мојата снаа не работеше дури и кога син ми остана без работа и додека тој бараше друга, таа седеше дома. Се разбира, тогаш им помогнав бидејќи немаше никој друг.

  Но, не сакам да се мешам во нивниот брак. Сакам само да му дадам на мојот внук нешто што ќе го израдува. Можеби некој робот за кој толку многу зборува?

  Од една страна, сепак ја разбирам снаата, бидејќи тие се во долгови и секој динар им е важен. Но, од друга страна, мојот внук наполни пет години и навистина сакам да го направам среќен“, изјави таа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.