6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Јапонците залудени по „среќни кесички“

  Бројни продавници низ Јапонија најдоа уште еден извор на заработка; станува збор за т.н. „среќни кесички” т.е. пакети чија содржина е непозната за купувачот сè додека не го плати и отвори. Во зависност од продавницата каде што е купена, среќната торба „фукубукура” може да содржи сè од храна до облека, пишува Би-би-си.

  Сè започна пред неколку години, кога продавниците сакаа да се ослободат од постарата и непродадена стока, а сега тоа прерасна во вистински тренд.

  Продажбата на фукубукура обично започнува на 1 јануари и трае до крајот на резервите – најчесто една недела. Не е познато кога започнала традицијата, а некои тврдат дека нејзините корени можат да се откријат пред повеќе од сто години.

  Денес, кесички фукубукура исто така продаваат добро познати светски брендови од Старбакс до Армани, а цените варираат од неколку долари од неколку стотици долари.
  Клиентите се подготвени од година во година да чекаат со часови во редица за да дојдат до својата среќна кесичка.

  今年も福袋は全てオンライン抽選。ただ今エントリー受付中です。福袋販売日に『当選eTicket』との引き換えで、店舗でご購入いただけます。締切はもうすぐ(12/6まで)。エントリーはこちら。https://sbux.jp/2zy52fP

  Gepostet von スターバックス コーヒー ジャパン Starbucks am Montag, 3. Dezember 2018

  „Набавката на фукубукура наликува на коцкање“, објасни Кларк Летон на „Би-би-си“.

  届いたTITO福袋開封。
  ネックウォーマー2つは笑う←#ダーツ#福袋#TITO pic.twitter.com/8OAttgjqNV

  — がーすー@VAG (@gasugasu_you) January 9, 2019

  „И јас ги купувам. Клучот е во неизвесноста, бидејќи никогаш не знаете што ќе добиете и дека можете да добиете производи по многу пониска цена отколку што нормално чинат.“

  #ミネトンカ #福袋 #ZOZOTOWN 22㎝(サイズ5) 12,900円 ネタバレ
  ・85509 スエードショートブーツ VISTA ANKLE BOOT チャコールグレー 17,280円
  ・40770 ファーモカシンKAY VENETIAN 黒 10,800円

  大満足!!ブーツ&モカシンの組み合わせ、黒系!何よりサイズがピッタリ(TдT)v pic.twitter.com/83UEbdLdwS

  — のこ。 (@noco0) January 9, 2019

  Илјадници Јапонци секоја година ја објавуваат содржината на своите среќни кесички на социјалните мрежи и ги споредуваат со кесичките на други луѓе низ целата земја. Некои од нив потоа се обидуваат да ги продадат на интернет или дури да ги разменуваат, објави Би-би-си.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.