6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Штрајкуваат над 30 000 наставници во Лос Анџелес – бараат поголеми плати

  Повеќе од 30.000 наставници во јавните училишта во Лос Анџелес го започнаа долго планираниот штрајк со кој бараат повисоки плати, за помал број на часови и вработување на повеќе наставнички кадар во училиштата.

  Штрајкот влијае на околу 500.000 ученици во 900 училишта во областа, втора по големина во државата. Училиштата ќе останат отворени, и наставата ќе ја држат заменици – наставници ангажирани од градот, но многу родители велат дека нема да ги испраќаат своите деца на училиште.

  Наставниците одржаа големи штрајкови во шест други држави минатата година во знак на протест поради ниските плати и бараа повеќе пари за јавното образование.

  Одлуката за штрајк дојде по неколкумесечни преговори со синдикатот на наставниците. Иако наставниците од сите страни се согласуваат дека Калифорнија треба да потроши повеќе пари за образованието, синдикатот и надлежните се заглавени во сурова расправија за тоа како Лос Анџелес треба да ги искористи парите што ги добива.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.