6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Што никогаш не треба да правиме на гробиштата за да избегнеме несреќа?

  Посетата на гробот на саканата личност секогаш ни носи тага. Но, дали сте размислувале за тоа што треба и што не треба на гробиштата?

  Се испостави дека има еден куп строги забрани.

  Треба да знаете дека гробовите на покојниците во многу култури низ светот се сметаат за мистични и енергетски моќни места. Тоа е затоа што земјата која го прима телото на покојникот „се сеќава“ на се што и се случува. Затоа е важно да се однесуваме „правилно“ во дворот на црквата и гробиштата.

  Како да се однесувате при посета на гробишта и во кои денови да одите?

  Меѓу верниците постои верување дека не треба да се оди во црква и гробишта ноќе и по зајдисонце. Се верува дека денот е време на живите, а ноќта е време на мртвите, а со посета на гробиштата во самрак, можете да го вознемирите покојникот или дури да го налутите.

  Покрај тоа, не можете да посетувате гробишта на големи црковни празници, има строго дефинирани празници на кои можете да го направите ова.

  Друго мистично верување е дека не можете да одите на гробовите на вашите најблиски во зима, но ако одите, тогаш вратете се токму онака како што дојдовме, а ако има црква во близина, одете околу неа три пати. Во спротивно, ризикувате да ја „донесете“ душата на починатиот дома.

  Што треба и што не треба на гробиштата?
  Постои цел список на работи кои никогаш не треба да се прават во дворот на црквата. Имајќи предвид дека паганските и христијанските традиции се разликуваат една од друга и луѓето со векови ги мешале една со друга, подобро е да се фокусирате на сопствените навики и верувања.

  Храна за мртвите
  Можете да носите слатки, колачиња, тутун или алкохол на гробиштата (ако починатиот пиел или пушел за време на неговиот живот). Некои од донесените деликатеси треба да се изедат на споменикот, а остатокот да се остави за мртвите. Ве молиме имајте предвид дека можете да носите само храна што може да се чува долго време.

  Предмети оставени на гробот
  Постои верување дека сите работи што лежат на гробот му припаѓаат на покојникот. Затоа, во никој случај не треба да носите ништо со себе, а ако ви падне нешто, не земајте го. Се случува понекогаш нешто случајно да ви испадне од раце, по што можете да го земете и да „платите“ со ставање на неколку парички на гробот.

  Тага или прекумерна радост
  Според народните верувања, не треба премногу да се грижите и да се вознемирувате – покојникот ќе ве жали и ќе сака да го спаси својот сакан од неволја земајќи го со себе. Од истата причина, забрането е да се организираат гозби и да се забавувате – зависта на починатиот ќе ви предизвика проблеми во животот.

  Фотографија за меморија
  Некои луѓе се фотографираат на гробиштата во импулс да доловат незаборавен момент на средба со жива сакана личност, на пример. Откажете се од оваа навика – не можете да фотографирате живи луѓе на гробишта, во спротивно можете да им предизвикате болест, па дури и смрт.

  Исто така не вреди да се сликаат туѓи гробови. Во најмала рака не е многу етички, а и онака му ја вознемирувате душата на покојникот, кој потоа ќе се дружи со вас.

  Сврти или не?
  Напуштајќи ги гробиштата, во никој случај не треба да се вратите назад и да се свртите. Во спротивно, душата на починатиот или на друго суштество што живее во дворот на гробиштата ќе ја однесете во вашиот дом. Оваа забрана е најстарата и една од најзначајните.

  ВАЖНО: Одете на гробиштата само во црна облека. Ако сте бремени и не се плашите од тешка гробна енергија, тогаш можете да го посетите гробното место на вашите роднини облечени во црвено – на овој начин ќе можете да го заштитите детето од вонземни сили.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.