6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Што никако не смеете да перете на 30 степени – ви се заканува опасна зараза

  Ниските програми на економичните програми за перење кај модерните машини за перење алишта не се доволни за убивање на бактериите, покажало истражување на британското Здружение за хигиена.

  Според него, околу 0,1 или 10.000 фекалии остануваат на „чистата“ долна болека после перењето на ниски температури.

  Здебелените и пожолтени нокти укажуваат на габична инфекција, која се пренесува преку облека.

  Инфекцијата може да се пренесе преку облеката, туш кабината, плочките во купатило, ножици, тепих, пешкир па дури и чисти чорапи. А

  ко чорапите ги перете на 30 степени Целзиусови оваа инфекција од нив нема да биде унишена, габите ќе преживеат и лесно ќе се пренесат кај останатите членови од семејството. Затоа, секогаш чорапите перете ги на 90 степени Целзиусови.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.