6 C
Skopje
петок, декември 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Што направила оваа медицинска сестра со бебето кое никој не го посетил во болница кога се родило

  Медицинска сестра посвоила девојче кое никој не дошол да го види кога се родило додека тоа лежело на интензивна нега.

  45-годишната Лиз Смит отсекогаш сакала да биде мајка, но бидејќи пати од неплодност, таа не била добар кандидат за вонтелесно оплодување. Но, истиот ден кога ги чула овие вести, на својата работа ја запознала штотуку родената Жизел која тежела само 850 грама. Бебето имало цела низа здравствени проблеми бидејќи било родено во 29-тата недела, а неговите родители биле зависници од дрога.

  Жизел лежела неколку месеци на интензивна нега каде никој не дошол да ја види. Здравствените работници од болницата во Бостон ѝ посветиле огромно внимание бидејќи нејзините органи не биле формирани како што треба поради дрогата која ја земала нејзината мајка.

  Една сестра ѝ предложила на Лиз и нејзиниот сопруг да го земат детето бидејќи му се потребни медицински хранители. Лиз никогаш не размислувала за хранителство, но кога ја запознала Жизел, веднаш се поврзала со неа и почнала редовно да ја посетува и да се грижи за неа.

  “Одев кај неа секој ден. Тоа беше мојата награда на крајот од напорниот ден”, изјавила Лиз за “CNN”.

  Државата станала старател на малата Жизел, но неколку месеци подоцна Лиз поднела барање за хранителство. Родителите на Жизел имале право на надгледувани посети, но тие со текот на времето се намалиле и од хранителство се прешло на идејата за посвојување.

  “Тоа беше емотивен ролеркостер. Кога започнавме да се грижиме за неа, целта нѝ беше да ја соединиме со нејзините родители. Сепак, тие ги изгубија сите права минатиот јуни кога беше востановено дека не можат соодветно да ја одгледуваат. Кога го слушнав тоа, бев многу тажна, но и многу среќна. Добив ќерка, но истовремено бев тажна поради нив бидејќи тие губеа”, изјавила медицинската сестра за медиумите.

  “Да се роди дете е чудо, но да се посвои е судбина. Тоа е она што ги поврзува луѓето”, додала таа.

  Здравјето на Жизел е сѐ подобро, но таа и понатаму мора да се храни преку туба.

  “Одвреме-навреме ќе се сетам на болните моменти, но кога ќе ја погледнам сум пресреќна, не можам да поверувам дека некогаш сум се грижела околу било што. Не можам да ги паметам тешките времиња бидејќи таа ме прави толку среќна”, заклучила Лиз.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.