6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Што значaт овие народни верувања: Црна мачка ви го пресекува патот, чукање во дрво, фрлање отпадок во ноќта?

  Црна мачка ви го пресекува патот, отварате чадор во домот… Што значи сето тоа…

  Црна мачка

  Велат дека кога црна мачка ќе ти го пресече патот носи голема несреќа. За таа несреќа да се избегне треба, да се вратите назад и вашето патување да го продолжите по друг пат. Некои пак велат дека треба да плукнете три пати.

  Низ минатото црните мачки биле убивани токму поради овие суеверија.

  Отворање чадор во домот

  Несреќата, наводно, станува поголема ако овој чин се направи во ноќта, но зошто… не се знае. За ова воопшто и не се коментира. Табу тема.

  Чукање во дрво

  Во дрво се чука затоа што, според верувањето, ако не се чукне злото може да ја слушне приказната и да ја расипе и уништи. Се чука во дрво и кога се зборува за нешто што се очекува да се случи и потајно се надеваме на тоа, па ако не чукнеме веруваме дека нема да се случи. Чукањето во дрво е пагански обичај за луѓето да им се приближат на демоните во куќата со цел да не ги вознемируваат и така им се давало до знаење на демоните дека луѓето можат да сметaат на нивната добрина.

  Свртување на лебот наопаку

  Ова суеверие може тесно да се поврзе со религијата, што претставува парадокс, затоа што лебот го отсликува телото на Исус. Како последица „може да се појават“: несреќа во парите, појавување на брадавица на раката со која е свртен лебот, а доколку лебот не се врати назад се претпоставува дека целиот ден ќе ви биде наопаку.

  Седење на аголот од масата за време на јадење

  Според верувањата, оној кој седи на аголот од масата нема да се ожени/омажи.

  Свиркање во домот

  Во моментот кога свиркате во домот ги повикувате глувците да дојдат во вашиот дом, а доколку се веќе присутни со свиркањето ги мотивирате да се парат.

  Црвен конец околу раката

  Црвен конец околу раката се носи против урок и магија. Обично се става на малите деца. Посебно на децата кои се уште не се крстени кои се поподложни на уроци и зли дела.

  Фрлање отпадок во ноќта

  Некои луѓе избегнуваат да го фрлаат ѓубрето во ноќните часови, иако правилата и законите во повеќето држави го налагаат тоа да се прави токму навечер. Непридржувањето кон ова суеверие може да ве навлече на мал баксуз кој нема да трае долго.

  Конец на облеката

  Ако на одредено парче облека најдете црн конец, на вас мисли русокоса девојка/момче. А ако тоа биде пак бел конец, на вас мисли црно момче/девојка.

  Чешкање на дланката

  Ако ве чеша десната рака се верува дека ќе излезат пари од вашиот дом. А ако ве чеша левата рака, тоа значи дека ќе добиете пари.

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.