6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Што ги чека луѓето до 2040 година? Извештај на американските тајни служби, не открива добри вести

  Луѓето во наредните децении мака ќе мачат со ковид, глад и немири.

  Болести, јаз помеѓу богатите и сиромашните, климатски промени и политички несогласувања, ќе претставуваат голем предизвик во наредните децении, покажал извештајот на САД кој го направила американските разузнавачки служби. Во него се наведува дека пандемијата веќе довела до влошување на некои од постоечките проблеми.

  Сопарништвото помеѓу Кина и коалицијата на западни земји, предводена од Соединетите Американски Држави, веројатно ќе се интензивира и ќе биде поттикнато со промена на моќ, демографски шанси, технологија и зацврстување на поделбата во поглед на моделот на управување, се истакнува во изветајот на Глобални трендови, кој го издал Националниот разузнавачки совет.

  Регионалните сили и недржавните актери би можеле да имаат големо влијание, а веројатни последици од тоа се нестабилни геополитички средини кои се повеќе склони на проблеми и ослабена меѓународна соработка, се оценува во извештајот. Извештајот на водечките американските разузнавачки аналитичари, кои се објавува секои четири години, ги проценува политичките, економските, социјалните и другите трендови кои веројатно ќе ја обликуваат националната безбедност во наредните 20 години.

  -Нашата намера е да помогнеме на оние кои ја утврдуаат политиката и граѓаните да се подготват за низа можни ситуации во иднина, напишале авторите, наведувајќи дека не изнесуваат специфични предвидувања и дека во извештајот го опфатиле мислењето на различни групи – од американски студенти до африкански активисти за граѓански права.

  Пандемијата како најголем предизвикувач

  -Предизвици како што се климатските промени, болести, финансиски кризи и технолошки пореметувања, веројатно ќе се појавуваат се почесто и поинтензивно во речиси сите региони и земји, што ќе доведе до распострането преоптеретување на државите и општествата, како и изненадувања кои би можеле да биде прилично лоши – се наведува во извештајот.

  Се додава дека пандемијата, која однесе повеќе од три милиони животи, претставува најголемиот глобален проблем уште од Втората светска војна, со последици кои ќе траат со години. Ковид-19, како што се наведува, покажал, а понекогаш и ги продлабочил, разликите во здравствената заштита, довел до раст на национални долгови, ја забрзал националната и политичката поделба, ја продлабочил нееднаквоста, го поттикнал недовербата во владата и нагласил неуспех на меѓународната соработка. Исто така, ковид-19 ги успорува, но и пренасочува, напредокот против сиормаштија, болести и родова нееднаквост.

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.