6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Штербик размислува за пензионирање

  Наредната натпреварувачка сезона 2017/2018 кога му истекува договорот со Вардар, може да биде последна во кариерата за еден од најдобрите ракометни голмани на сите времиња, Арпад Штербик.

  Некогашниот репрезенттаивец на Југославија, а потоа на Шпанија, размислува да стави крај на импресивната кариера кога ќе му заврши договорот со најдобриот македонски клуб Вардар во 2018 година.

  Штербик кариерата ја започна во Југовиќ, потоа се пресели во Веспрем каде мина три години, по што се сели во Шпанија каде во периодот од 2004 до 2014 година бранеше за Сиудад Реал, Атлетико Мадрид и Барселона. Во Вардар пристигна во 2014 година, а Шпанците тогаш пишуваа дека македонскиот шампион на Барселона и платил обесштетување од 800.000 евра.

  Арпад Штербик во 2018 година ќе има речиси полни 39 години, поради што и размислувал за крај на кариерата.

  Во клупската кариера голманот има освоено вкупно дванаесет шампионски и осум Куп титули во Унгарија, Шпанија и Македонија и три во Лигата на шампионите. ИХФ во 2005 година го прогласи за најдобар ракометар во светот.

  На репрезентативно ниво има две бронзи од светските првенства со Југославија (1999 и 2001, светска бронза со Шпанија во 2011 и титула светски првак со Шпанија во 2013.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.