6 C
Skopje
недела, август 14, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Штербик: Луѓето во Македонија го сакаат ракометот

  Штербик лани беше клучниот фактор на патот на Вардар кон европската титула, а на почетокот на оваа година „случајно“ ја однесе Шпанија до првата титула европски шампион.

  Познато е дека во Загреб се најде само поради повредата на Де Варгас, во три дена одигра два натпревара и со своите неверојатни одбрани ѝ помогна на Шпанија најпрвин во полуфиналето да слави против фаворизираната Франција, а потоа и да слави во финалето против Шведска.

  Искусниот голман по завршувањето на сезоната ќе го напушти Вардар, се сели во Веспрем, каде што бранеше во периодот од 2001 до 2004 година.

  „Луѓето во Македонија го сакаат ракометот. Го сакаа и пред Сергеј Самсоненко да застане на чело на Вардар и да го започне амбициозниот проект. И машкиот и женскиот клуб ги крена на врвно ниво. Луѓето знаат тоа да го ценат. Среќни се и задоволни што во својот град и држава имаат две такви екипи. Убаво е кога гледата деца во публиката и кога сите сакаат да тренираат ракомет. Во кампот на Кире Лазаров нема место. Среќен сум и што некои деца, можеби и поради нас кои сме во клубот последните 3-4 години, избрале да тренираат ракомет“, рекол Штербик.

  Голманот е само еден од ракометарите што по завршувањето на сезоната ќе го напуштат Вардар. Од клубот ќе си оди и тренерот Раул Гонзалес, но, според Штербик, тоа нема да влијае на тимот во финишот на сезоната.

  „Засега сè оди според планот. Први сме во СЕХА-лигата, каде што нè очекува завршниот турнир, ја обезбедивме лидерската позиција во Лигата на шампионите. Сите ние сме професионалци, максимално сериозно работиме. Имаме еден месец да се подготвиме и да го чекаме противникот во четврт-финалето во Лигата на шампионите“, рекол Штербик.

  Репрезентативецот на Шпанија не ја исклучува можноста да биде во репрезентацијата и за две години на Олимписките игри во Токио и да се обиде да го освои златото.

  „Ќе видам дали дотогаш ќе бидам активен и дали ќе се повреди некој од голманите. Не верувам дека ќе тренирам цело лето. Додека сум здрав, задоволен и среќен на теренот, ќе бранам. Имам две години договор со Веспрем, потоа ќе видам. Тајната на успехот е во младите играчи. Додека во тимот имам еден добар голман и не мора да бранам во текот на целиот натпревар, можам да издржам“, дополнил голманот на Вардар.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.