6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Шпанија тагува по малиот Јулен: „Очите ми се наполнија со солзи кога не го извлекоа жив“

  Неизмерна тага ja зафати денеска Шпанија, откако се прошири веста дека извлечено е безживотното тело на 2-годишното момче Јулен, кое пред 13 дена падна во бунар со длабочина од 71 метар. Бидејќи дупката имала дијаметар од само 25 сантиметри, спасувачите не можеле самостојно да се спуштат до двегодишното дете. Околу 300 работници деноноќно беа ангажирани за што поскоро да го извлечат Јулен и покрај малата можност да го најдат жив.

  Момчето паднало во бунарот во близина на фарма во областа Тоталан во јужниот дел на Шпанија, каде што било на излет со своите родители.

  Инженерите во тешки околности ископаа дупка веднаш до онаа во која паднало детето, а потоа од неа пробиле четири метри долг тунел до другата дупка, за да дојдат до момчето.

  Иако изгледите да го поронајдат Јулен жив биле мали, сепак никој не се откажал, ниту изгубил надеж.

  Откако во саботата, околу 1:30 часот по полноќ спасувачите конечно го нашле безживотно тело, тага ги преплави луѓето низ цела Шпанија кои речиси две недели до детали го следеа случајот.

  „Неговата болка е нашата болка“, рече на прес-конференција Алфонсо Родригез Гомез де Селис, претставник на Владата на Андалузија, покраина каде што се наоѓа местото Тоталан.

  Додека родителите на момчето во неизвеснот чекале информации од спасувачките тимови, стотици граѓани од сите делови на земјата испратиле пораки за охрабрување.

  „Се разбудив во 5 часот наутро размислувајќи за Јулен. Ја прочитав веста, а очите ми се наполнија со солзи. Не можеа да го пронајдат жив, но беспоштедната заложба на спасувачите ми дава утеха“, напишал извесен Рафаел Гарсија.

  Кралскиот дворец во Мадрид се придружи во тагата на шпанските граѓани.

  „Нашата болка е длабока. Искрено сочувство до семејството на Јулен. Оддаваме признание на сите оние кои неуморно се обидуваа да го спасат и покажаа солидарност без граници“, се вели во соопштението на кралската палата.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.