6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Шофер што вози од Македонија за Италија: Нашинците нагоре носат тегли ајвар, а тука изигруваат господа

  -Се викам Диме и со години сум возач на автобус. Еве уште малку па и пензија ке дочекам. По 2-3 пати неделно ја возам релацијата Македонија-Италија-Македонија. Нема да верувате со што и со какви сè луѓе се среќаваме секојдневно.

  Посебно нашиве, Македонци, туѓ срам да те изеде. Мислам дека порано не било вака, последниве неколку години дури ми идело да се откажам од работата.

  Па нели, автобускиот превоз посебно на долги релации е само да се пренесат патниците до каде што треба заедно со нивниот багаж. Најголемиот дел од патниците понесуваат багаж колку за 10 души..

  Дури се случува, двајца, тројца од фамилија да се пријавуваат како посебно патуваат само за да им го земеш целиот багаж. Уште па и се бунат кога за нешто нема место затоа што на некој друг му била сместена торбата со облека.

  Доаѓаат со полни куфери, вреќи, кутии и што уште не, натоварени со мебел што може да се спакува како врати, прозорци, разглобени маси, бироа па некои печки, мислиш таму не се продава ништо.

  Ама не, мора да се носи од тука, поевтино е, кога веќе го имаат, да се искористи. Посебно есен кога се прават зимници, нема да верувате колку стотици тегли се однесоа полни натаму, и празни наваму.

  Прават ајвари, компоти, мармалади и се од зимница и носат да им се најде во Италија. Па нели, џабе се фалат кога ќе дојдат овде дека живеат на висока нога, кога од Македонија носат тегли ајвар за да јадат таму.

  Гајби полни со шишиња сок, конзервирани домати, сè и сешто. Колку пати стравуваме да не се отвори нешто, ем белја ќе направиме ем топло е ќе засмрди цел автобус.

  Се е џабе, нашиот народ од ништо не се разбира..како наумил така мора да биде. Ако не му ги земеш, па ќе се откаже од превозникот, а нашите агенции па мора да заработуваат.

  А кога на еден ќе дозволиш, се шират муабети и после не можеш друг да одбиеш. Колку сум бил зачуден кога носеле и разни апарати за домаќинство, косилки за трева, буквално сè имам видено.

  Последнава тура сопружници испратија на нивните деца 3 пакети тегли со разновидна зимница. Ама и ние па за џабе не носиме, си плаќаат по 20 евра од пратка доколку сакаат да им се однесе.

  Некои се откажуваат, ама голем дел уште испраќаат и покрај цената. Си велат подобро сега да се плати отколку таму децата да го купуваат пиперот по 7-8 евра за килограм, па тегли, па се и сешто многу ќе ги чини. Чуден некој народ сме.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.