6 C
Skopje
среда, јуни 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  Шок за дете од Балканот – од првиот учебен ден во Шведска

  Многу хрвати заминаа за странство по потрага за подобри услови за живот, па така еден од нив е и хрватскиот новинар Слободан Муфич. 

  Тој го сподели искуството на неговата ќерка во шведскиот образовен систем, пишува индекс.хр

  Средината на Август, пријатно лето во Шведска. Ние сме ние, а тој е директорот на основното училиште Лунден, на 200 метри од нашиот стан, пишува Муфич во уводот кон неговиот разговор со директорот.

  Ние: Неодамна се доселивме во Шведска и имаме 11 годишна ќерка која сакаме да ја запишеме на училиште.

  Тој: Добро, пополнете го овој формулар, потребна ни е основна информација за вашата ќерка.

  Ние: Но знаете ли, таа незнае шведски јазик.

  Тој: Добро, ќе научи.

  Ние: Можеби треба да учи во некоја посебна програма?

  Тој: Има таква возможност, но ние сметаме, најдобар и најбрз начин да го научи јазикот е да во клас со останатите деца. Всушност, една учителка по шведски јазик ќе работи по два часа дневно само со неа.

  Ние: Што е потребно таа да земе за почеток на училиште?

  Тој: Ништо. Учебници, тетратки, моливи,пенкала, гуми, острилки, линијари, триаголници, боички… се ќе добие тука. Треба само да внимава да не и падне батеријата на iPad (таблет на Ејпл).

  Ние: Значи треба да купиме iPad?

  Тој: О, не, iPad ќе го добие во училиштето, за полесно да се справува со преводот и учењето, но треба да внимава на батеријата.

  Ние: Има ли потреба да приготвуваме храна за детето за училиште?

  Тој: Нема потреба, појадокот е од 7:30 а ручекот е во 12 часот. Секој ден имаме по две менита за храна, едно месно и едно вегетаријанско.

  Ние: Сметате ли дека има потреба да зборуваме со нашата ќерка на шведски дома?

  Тој: Во никаков случај. Дома зборувајте си на хрватски. И не само тоа, би било добро еднаш неделно да учи хрватски јазик.

  Ние: Добро, но има ли некој кој предава хрватски јазик?

  Тој: Во нашето училиште нема, но дополнително изучување на хрватскиот јазик има секој четврток во 16 часот во  Ериксдалсколан.

  Ние: Но, тоа е во другиот дел на градот..

  Тој: Нема проблем, училиштето ќе обезбеди возило секој четврток да ја носи на часови и да ја враќа дома веднаш после часот.

  И така Леона секој четврток одеше со посебно возило на часови по хрватски. Се чувствуваше особено важна кога за неа доаѓаше млада шоферка на лимузина со затемнети прозорци. И се разбира, сето тоа за сметка на љубезните и добродушни граѓани кои праќаат данок, пишува Муфич.

  Во прилог неговиот статус на фејбук:

  Sredina prošlog kolovoza, ugodno ljeto u Švedskoj. Mi smo Mi, a On je ravnatelj osnovne škole Lunden, udaljene 200…

  Posted by Slobodan Mufić on Tuesday, August 29, 2017

  Latest Posts

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  АКТУЕЛНО

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.