6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Чудо: лик на Исус Христос се појави на слика на преподобна Стоина, баба Ванѓа кажала за неа дека е 3 пати по-моќна

  Портретот на преподобната Стоина е завршен, откако уметникот Иво Дунчев неколку пати го започнуваше од нула. Креаторот одлучува дека сликата е конечно подготвена, ставајќи ги завршните допири.
  Но, вистината излегува дека е поинаква. Платното си зема свој живот откако Дунчев веќе ги одложи боите и четките.

  На задната страна на делото, на која е претставена неканонизираната светица Стоина Преподобна, се појавува слика која неверојатно потсетува на ликот на Исус Христос.

  На социјалните мрежи се објавуваат фотографии од сликата на Дунчев од двете страни и следат бројни коментари. Луѓето од целиот Балкан со возбуда споделуваат дека сликата на Спасителот мистериозно се појавила на задниот дел од платното.

  Близок пријател на Иво Дунчев е познатиот писател и јавна личност Румен Леонидов, а токму тој беше меѓу првите поканети да го види портретот на Стоина.

  Имав слушнато за такви чуда, сега едно од нив стоеше пред моите очи“, изјави Леонидов за Бугарија денес. – Молчев за момент, два и успеав само три пати да се прекрстам, гледајќи го ликот на Спасителот Исус Христос на задната страна на сликата.
  Сликата од задната страна на платното потсетува на Исус Христос.

  Не знам што направив за да заслужам такво блаженство на дух што го доживеав. Но, знам зошто мојот прекрасен пријател Иво го доби овој знак. Не треба да сте религиозни за да бидете воодушевени од она што го гледате. Без разлика дали си велиш, дали има Бог или нема, живееш како да постои.

  Румен Леонидов е меѓу истражувачите на животот и чудата на преподобната Стоина, кои го прават тоа денес црквата Свети Ѓорѓи во Златолист, каде што живеел и бил погребан светителот, повторно да биде откриена и посетена од илјадници мирјани.

  „Со години сум опседнат со стоицизмот и нечовечката духовна моќ на пречесниот“, вели Леонидов. – Покрај оваа морална опсесија, ги заразив и речиси сите мои пријатели. Меѓу нив е и уметникот Иво Дунчев, кој без да западне во мистеријата на боговите е сроден дух.

  Кога ми ги покажа своите најнови слики, во кои заедно со Стоина блескаа и други светци, бев многу пријатно изненаден. Но, по мојата серија извици, завладеа мртва тишина. Иво сврте еден од трите портрети на пречесниот и јас ја проголтав граматиката.“

  Креаторот признава дека воопшто не очекувал дека неговата работа ќе има таков ефект. „Кога ја видов сликата од задната страна на портретот на преподобната Стоина, бев многу збунет – признава Дунчев. – Оваа слика почнав да ја работам со чувство на вознемиреност.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.