6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Чудото на Исус Христос ја скротува бурата: имајте вера во Бога

  Исус влезе во чамец и неговите ученици го следеа. Потоа над езерото настана бура толку силна што брановите го обземаа чамецот. А Исус спиеше.

  Учениците дојдоа кај него и го разбудија, велејќи: „Господи, спаси нè! Ќе загинеме!“ Исус им одговори: „Зошто се плашите? Имате многу малку вера!“ Потоа стана, ги прекори ветровите и езерото и настана мртва тишина. Луѓето се зачудија и рекоа: „Каков човек е ова? Дури и ветровите и езерото му се покоруваат!“ Матеј 8:23-27

  Во оваа приказна, студентите се зафатени од страв поради силното невреме кое беснее околу нив. Во средината на страшната ситуација, Исус се буди од сон и им заповеда на брановите и ветровите да мируваат. Тој, исто така, ги прекорува своите следбеници дека имаат „мала вера“.

  Исто како и Исусовите ученици, понекогаш сме ранливи на нашата човечка слабост. За време на бурите во животот, може да се најдеме себеси како се колебаме и пропаѓаме. Се плашиме и се потпираме на земни решенија наместо на духовни одговори за да ги решиме нашите проблеми.

  Кој е заклучокот од ова чудо на Исус Христос?

  Сè додека веруваме во моќта на Бога и Неговата непоколеблива љубов кон нас, можеме да ја надминеме секоја бура и да ги надминеме катаклизмите што ни се појавуваат.

  Чудото кога Исус ја смирува бурата на море не потсетува да ја развиеме нашата вера во Бог. Сè додека веруваме во моќта на Бог и Неговата непоколеблива љубов кон нас, можеме да ја надминеме секоја бура и да ги надминеме катаклизмите што ни се појавуваат.

  Влијанието на Господа врз создавањето е уште еден знак дека Тој е Месијата и дека е божествен. Заповедите до морето и брановите може да ги даде само Бог (Јов 38:8-11, Псалм 65:5-6).

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.